Vědci varují! Hrozí megazemětřesení!

Nejohroženějším městem Kalifornie je podle expertů právě San Francisco
 Země a Příroda 
04. října 2016 03:00 / Shutterstock
  1   7
Seizmologové varují před megazemětřesením. Tektonický zlom může pohltit až 13 tisíc lidí!
Jih Kalifornie je v pohotovosti. Podle odborníků by totiž v těchto dnech mohlo oblast zasáhnout velké zemětřesení. Varování předcházela série menších otřesů, které však mohou vyvrcholit katastrofou s velkým množstvím obětí na životech. Experti odhadují, že k zemětřesení dojde právě dnes.

V okolí jezera Salton Sea seizmologové v posledních dnech zaznamenali stovky otřesů. Přestože byly sotva citelné, odborníci se obávají nejhoršího. Mohly by být předzvěstí mega zemětřesení, které na sebe upozorňuje právě řadou nepatrných záchvěvů.

Nejhorší scénář odborníků předpovídá až 13 tisíc obětí, pokud by v oblasti udeřilo zemětřesení o síle více než sedmého stupně Richterovy stupnice. Seizmologové očekávají zemětřesení intenzity kolem osmého stupně, což by znamenalo katastrofu s hrozivými následky.

Kalifornie se nachází v tzv. Pacifickém ohnivém kruhu, ve vulkanickém pásu obklopeném Tichým oceánem. Tektonický zlom San Andreas dlouhý zhruba 1 300 kilometrů, je zdrojem těch nejhorších obav. Poslední velké zemětřesení zasáhlo Kalifornii před 110 lety o mělo sílu 7,8 stupně. Ve zničeném San Franciscu tehdy zahynuly tisíce lidí.
◼ redakce / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jak vybrat bezdrátovou klávesnici a myš a neutratit zbytečně moc peněz

Dům a zahrada

Část odpadu můžete v domácnosti využít hned na několik věcí. Přinášíme zajímavé tipy

Cestování

Navštivte kouzelný stát, který tu už za pár desítek let možná nebude

Zavřít reklamu