Jediná kosatka na Zemi umí opakovat lidská slova. Dravec prošel unikátním výcvikem

 Země a Příroda 
02. února 2018 13:13 / Lukáš Bauer
  1
📷
2 fotografie v galerii
Kosatka Wikie dokáže opakovat slova a čísla Shutterstock
Cvičená kosatka se stala první dravou velrybou, která dokáže opakovat lidskou řeč. O kosatkách je všeobecně známo, že jsou to velmi inteligentní tvorové. Mezinárodní tým vědců nyní publikoval studii demonstrující unikátní verbální schopnosti čtrnáctileté kosatky Wikie, která žije v Marineland Aquarium v ​​Antibes ve Francii.

Kosatky patří mezi velmi inteligentní oceánské savce, což z nich dělá smrtící predátory, kteří dokáží pracovat i ve skupinách. Ve svém přirozeném prostředí je kosatka také velice sociálně založený tvor, který žije ve velkých stádech.

Dokáží tak například velmi organizovaným způsobem spojit síly a kolektivně lovit potravu. Každá kosatka vydává své jedinečné zvuky v podobě nejrůznějšího cvakání a pískání, kterým spolu jedinci navzájem komunikují.

I když je to ve spojení se sociálně založeným tvorem velmi kontroverzní, kosatky se díky svým jedinečným vlastnostem a schopnosti rychle se učit staly také oblíbenou atrakcí v mořských parcích. Tito inteligentní tvorové byli vytrženi od svých rodin a chováni v zajetí, čímž byli donuceni navázat vztah s lidmi místo svých souputníků.

Již v minulosti bylo u kosatek pozorováno, že pokud byly v jednom společném prostoru s delfíny, přizpůsobily svou řeč blíže zvukům, které vydávají delfíni. Hvězda mezi kosatkami Wikie dokázala, že schopnosti těchto mořských savců jsou v tomto směru více než pozoruhodné.

Wikie naučili její cvičitelé napodobovat například skřípání dveří, pozdravit, rozloučit se a také opakovat řadu čísel, což je dosud nevídaný pokrok v učení kosatek. Wikie byla ve studiu velmi zdatná a obvykle během deseti pokusů zopakovala slovo, frázi nebo zvuk.

Vědci ale upozorňují, že samozřejmě nelze mluvit o učení se řeči v pravém slova smyslu. Neexistují totiž žádné důkazy o tom, že by Wikie nebo jiný tvor, který reprodukuje lidskou řeč, chápal zvuky, které vydává.

Předtím bylo popsáno jen několik dalších savců, kteří něco podobného dokázali. Mezi těmito jedinci byl například mořský savec běluha severní nebo slon africký (Čtěte: Čína po letech odmítání zakázala prodej slonoviny ve snaze pomoci záchraně slonů). Nové zjištění pomůže vědcům lépe nahlédnout do sociálního života kosatek, o kterém se toho ví stále velmi málo.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve