Vědci jsou zděšeni a bijí na poplach! Katastrofa je podle nich neodvratná!Tahle hrůza nás čeká za sto let!

Miami na Floridě se může ocitnou v blízké budoucnosti pod vodou
 Země a Příroda 
27. listopadu 2016 05:00 / Shutterstock
  8   10
Vědci přišli s dalším katastrofickým scénářem. Tající ledovce změní zeměkouli. Ledovce Grónska a Antarktidy v současnosti tají mnohem rychleji než kdykoliv předtím a přímořské velkoměsta a ostrovy jsou ve velkém ohrožení.

Podle amerických vědců je nezvratné, že za 100 až 200 let se hladina oceánů zvedne minimálně o metr, což zřejmě tvrdě zasáhne velká města na pobřeží. Uvedl to americký Národní úřad pro letectví a vesmír, jehož tým sleduje stoupání mořských hladin v posledních letech.

Ledovce Grónska a Antarktidy tají rychleji než kdykoliv předtím. „Vzhledem k nynějším poznatkům o rozšiřování oceánů v důsledku globálního oteplování a tání ledovců a ledových vrstev je prakticky jisté, že zažijeme zvýšení hladiny moří nejméně o metr, pravděpodobně více," uvedl ve středu na webu NASA šéf výzkumného týmu Steve Nerem.

Vědci odhadují, že by se tak mohlo stát již v průběhu příštích sta let. Zvýšení hladin moří a oceánů o přibližně metr bude ohrožovat oblasti, v nichž nyní žije více než 150 milionů lidí, především v Asii. Některé tichomořské ostrovy by mohly zcela zaniknout, vážně postiženy by byly velká města jako Dháka, Singapur či Tokio. Ve Spojených státech zvýšení hladiny také změní podobu pobřeží, především ve státech jako Florida. Už nyní velké přílivy zaplavují některé ulice Miami, což se dříve nedělo, upozornil Michael Freilich z washingtonského sídla NASA.

◼ redakce
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Bezdrátové nabíjení není žádná novinka. Jde o technologii starou 130 let

Dům a zahrada

Jak uložit neskladné sportovní potřeby tak, aby nepřekážely a nezatuchly

Cestování

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké vyřizování se připravit?

Zavřít reklamu