Vědci udělali další krok na cestě k pochopení vyléčení viru HIV

 Věda a Výzkum 
14. listopadu 2017 10:40 / Tereza Marková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Vědci udělali další krok na cestě k pochopení vyléčení viru HIV u berlínského pacienta Shutterstock
Výzkumníci objevili nový způsob, jak zlepšit výsledky transplantace kmenových buněk u pacientů s krevními onemocněními, jako je leukémie a srpkovitá anémie. Dokázali to díky jednomu druhu opice "Mauritian cynomolgus macaques".

Před deseti lety šokovala lékařský svět zpráva, že pacientovi z Berlína po transplantaci kmenových buněk zmizel z krve virus HIV. Lékaři se mnohokrát pokoušeli léčbu napodobit, u žádného dalšího pacienta se však tento "zázrak" nepodařilo zopakovat. Dr. Jonah Sacha a jeho kolegové z Institutu OHSU's Vaccine & Gene Therapy patří mezi řadu vědců, kteří se dlouhodobě zabývali otázkou vyléčení onoho pacienta. Přišli na novou možnost, jak pochopit jeho uzdravení. Ukázali to na jednom druhu opic, kterým byly kmenové buňky úspěšně transplantovány.

K výzkumu transplantace kmenových buněk se do této chvíle používala řada různých opičích druhů. Jejich biologická charakteristika byla ale natolik odlišná od lidské populace, že výsledky byly nepřenositelné.

V příspěvku publikovaném 10. listopadu v časopise Nature Communications Sacha a kolegové ohlásili, že úspěšně provedli transplantaci kmenových buněk na dvou opicích druhu "Mauritian cynomolgus macaques" před více než rokem. Tato zvířata dnes vedou zdravý život bez mnoha častých nežádoucích účinků, včetně odmítnutí transplantátu hostitelem, což může způsobit vážné poškození jater, vyrážky, průjem a dokonce i smrt.

Toto zjištění považuje Sacha a jeho tým za významný objev na cestě za pochopením vyléčení berlínského pacienta a výzkumem nových možností transplantací kmenových buněk pacientům s krevními onemocněním, jako je leukémie a srpková anémie.

"Berlínským pacientem" byl pětačtyřicetiletý Američan Timothy Raye Brown, kterému lékaři v letech 2007 a 2008 v německé metropoli transplantovali při léčbě leukémie kostní dřeň, a tak ho zároveň zbavili nákazy HIV.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky