V Mexiku objevili tajemnou jeskyni. Pyšní se světovým unikátem

 Objevy 
10. března 2018 12:37 / Karel Kovka
  0
📷
3 fotografie v galerii
Voda je neuvěřitelně čistá a potápěč jako by se volně vznášel v prostoru Pixabay
Tajemné podzemní jeskyně zaplavené vodou, které se nazývají cenoty, jsou specialitou Yucatánu. Celý poloostrov je jimi doslova provrtaný skrz naskrz. Mayové věřili a vlastně dosud i věří, že cenoty jsou vstupem do Xibalby, tedy mayského podsvětí.

Dříve byly téměř jediným zdrojem pitné vody pro místní indiány, dnes jsou velkou turistickou atrakcí a jejich neuvěřitelně průzračná voda láká potápěče z celého světa. Podle některých vědců cenoty vytvořil meteorit, který před zhruba 65 milióny let dopadl na Yucatánský poloostrov a podle některých teorií znamenal konec dinosaurů na Zemi. 

Cenoty jsou pochopitelně již dlouhá léta i cílem archeologů a potápěčů, kteří zde hledají artefakty po dávných původních obyvatelích poloostrova. A při jednom z těchto průzkumů se jim podařilo najít průchod mezi dvěma podvodními jeskyněmi, díky kterému tak objevili dosud nejdelší zaplavenou jeskyni na světě. O jiném objevu pod hladinou jezera jsme psali v tomto článku.

O objev se zasloužili členové projektu Gran Acuífero Maya, kteří se zkoumání jeskyní u pobřežního městě Tulum věnovali několik let. Nejdelší podvodní jeskynní systém sestává z jeskyní Dos Ojos a Sac Actun a měří neuvěřitelných 347 kilometrů!

Mnohé z jeskyní na Yucatánském poloostrově byly svého času nad úrovní moře a byly zcela nebo částečně suché. V mnohých zdejších jeskyních, včetně Sac Actun, vědci objevili důkazy o jejich lidských obyvatelích, pozůstatky vyhynulých živočichů či různé předměty mayské kultury.

„Tato obrovská jeskyně představuje nejdůležitější podvodní archeologické naleziště na světě a obsahuje přes stovky archeologických kontextů. Zdokumentovali jsme v ní důkazy o prvních obyvatelích Ameriky, jakož i o vyhynulé fauně a samozřejmě o mayské kultuře," vyjádřil se o nálezu potápěč a archeolog Guillermo de Anda. 

I při své úctyhodné délce téměř 350 kilometrů má nově objevená jeskyně do absolutního rekordu daleko. Nejdelší doposud objevenou jeskyní na světě je Mamutí jeskyně v americkém státě Kentucky, jejíž prozkoumané podzemní prostory jsou téměř dvakrát tak dlouhé. Dosahují totiž délky 650 kilometrů!

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Christina Ricci kvůli rozvodu musela prodat i svoje kabelky. Manžel ji fyzicky a psychicky týral

Styl

Už jste slyšeli o saucha? Tahle postelová jóga vám pomůže snadněji usnout a lépe se vyspat

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte