Zajímavý objev vědců na řeckých ostrovech. O čem analýza vypovídá?
Hippokratés pocházel z jižních Sporad, ostrovů při jihozápadním pobřeží Malé Asie, z lékařské rodiny, která odvozovala svůj původ od Asklépia, řeckého boha lékařství, syna boha Apollóna, jenž léčil všechny nemoci a podle pověstí dovedl oživovat i mrtvé.
Traduje se, že Hippokratés vyučoval v době mezi lety 500 a 400 před naším letopočtem na ostrově Kos pod platanem, který mohou turisté obdivovat dodnes. V jeho dochovaných spisech najdeme mnohé popisy chorob způsobených právě střevními červy. Hippokratés rozlišoval tři: helmins strongylům (dlouhý kulatý červ), helmins plateia (plochý červ) a ascaris (malý kulatý červ).
Historici se domnívají, že dlouhý kulatý červ je škrkavka dětská (ascaris lumbricoides), plochý červ druh tasemnice a malý kulatý červ je roup dětský (Enterobius vermicularis), který způsobuje oxyuriázu.
Vědci zkoumali na souostroví Kyklady 25 hrobek pocházejících z konce neolitu až do byzantského období (první až třetí století našeho letopočtu) a analyzovali sedimenty získané na povrchu a kolem pánevních kostí s tím, že najdou usazeniny obsahující stolici. Ve čtyřech vzorcích našli vajíčka dvou druhů parazitů, a sice hlísticového červa nazývaného tenkohlavec a kulatého červa, škrkavku dětskou.
„Jde o nejstarší důkaz přítomnosti červů parazitujících na člověku v antickém Řecku," zdůrazňuje hlavní autorka studie Evilena Anastasiuová. Zdrojem informací jsou především kosterní pozůstatky, na kterých se zkoumají biomarkery pomocí protilátek a DNA. O objevu archeologů v Lamanšském průlivu jsme informovali v tomto článku.
Podle paleopatologa Philippa Charliera je možné zkoumat starou DNA, pokud nejsou výchozí vzorky příliš poničeny. Tato provedená zkoumání potvrzují, že obyvatelstvo v těchto časech trpělo parazity. Překvapivě se však zdá, že přítomnost parazitů bránila autoimunitním chorobám, typu roztroušené sklerózy nebo Crohnovy nemoci, protože tehdejší lidé žili v souladu s přírodou a tedy i s parazity.
Ostatně jeden z názorů na Aeskulapovu hůl obtočenou hadem, která je zobrazována ve znaku lékařů a farmaceutů, tvrdí, že kolem hole není obtočen had, ale vlasovec medinský, červ cizopasící v lidské pokožce, který byl při léčbě namotáván na dřevěné tyčky.