Zajímavý objev vědců na řeckých ostrovech. O čem analýza vypovídá?

Vykopávky probíhaly na ostrovech Kyklady
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Objevy 
12. března 2018 11:00 / Pixabay
  0   0
Archeologové objevili střevní červy, kteří parazitovali na starých Řecích a které tak přesně popsal Hippokratés se svými žáky. Archeologové z Cambridgeské univerzity dokázali exhumovat vajíčka těchto parazitů z hrobek pocházejících z této doby.

Hippokratés pocházel z jižních Sporad, ostrovů při jihozápadním pobřeží Malé Asie, z lékařské rodiny, která odvozovala svůj původ od Asklépia, řeckého boha lékařství, syna boha Apollóna, jenž léčil všechny nemoci a podle pověstí dovedl oživovat i mrtvé.

Traduje se, že Hippokratés vyučoval v době mezi lety 500 a 400 před naším letopočtem na ostrově Kos pod platanem, který mohou turisté obdivovat dodnes. V jeho dochovaných spisech najdeme mnohé popisy chorob způsobených právě střevními červy. Hippokratés rozlišoval tři: helmins strongylům (dlouhý kulatý červ), helmins plateia (plochý červ) a ascaris (malý kulatý červ).

Historici se domnívají, že dlouhý kulatý červ je škrkavka dětská (ascaris lumbricoides), plochý červ druh tasemnice a malý kulatý červ je roup dětský (Enterobius vermicularis), který způsobuje oxyuriázu. 

Vědci zkoumali na souostroví Kyklady 25 hrobek pocházejících z konce neolitu až do byzantského období (první až třetí století našeho letopočtu) a analyzovali sedimenty získané na povrchu a kolem pánevních kostí s tím, že najdou usazeniny obsahující stolici. Ve čtyřech vzorcích našli vajíčka dvou druhů parazitů, a sice hlísticového červa nazývaného tenkohlavec a kulatého červa, škrkavku dětskou.

„Jde o nejstarší důkaz přítomnosti červů parazitujících na člověku v antickém Řecku," zdůrazňuje hlavní autorka studie Evilena Anastasiuová. Zdrojem informací jsou především kosterní pozůstatky, na kterých se zkoumají biomarkery pomocí protilátek a DNA. O objevu archeologů v Lamanšském průlivu jsme informovali v tomto článku.

Podle paleopatologa Philippa Charliera je možné zkoumat starou DNA, pokud nejsou výchozí vzorky příliš poničeny. Tato provedená zkoumání potvrzují, že obyvatelstvo v těchto časech trpělo parazity. Překvapivě se však zdá, že přítomnost parazitů bránila autoimunitním chorobám, typu roztroušené sklerózy nebo Crohnovy nemoci, protože tehdejší lidé žili v souladu s přírodou a tedy i s  parazity.

Ostatně jeden z názorů na Aeskulapovu hůl obtočenou hadem, která je zobrazována ve znaku lékařů a farmaceutů, tvrdí, že kolem hole není obtočen had, ale vlasovec medinský, červ cizopasící v lidské pokožce, který byl při léčbě namotáván na dřevěné tyčky.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Brzy přijde bod zlomu, kdy lidé začnou důvěřovat počítačům více než druhým lidem

Dům a zahrada

Po zimě potřebuje péči nejen zahrada, ale i nábytek. Nepodceňte ji

Cestování

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z jiné planety

Zavřít reklamu