Japonští vědci mají trik, jak zobrazovat stav lidských buněk uvnitř živého organismu

Metoda využívá trik, který používají světlušky
 Věda a Výzkum 
27. února 2018 12:45 / Internet
  5   0
Japonští vědci úspěšně vyzkoušeli zobrazovací metodu, které by mohla výrazně pomoci lékařům při diagnostice nejrůznějších onemocnění. Mohou totiž vidět vnitřní části orgánů, aniž by museli zahájit operaci.

Vědečtí pracovníci z Japonska využili biologické svícení a přenesli ho na buňky myší tak, že jejich orgány svítí. Stejný trik využívají živočichové v přírodě jako například světlušky a medúzy.

Takto upravené mozkové buňky hlodavců způsobily, že jejich mozky vydávaly světlo, které je skrze lebku viditelné okem. V budoucnu by tímto způsobem lékaři mohli lépe analyzovat chování mozkové tkáně živých tvorů.

Již nyní totiž mohou vědci zobrazovat jednotlivé buňky s přesností, které nyní nelze dosáhnout. Tato metoda by mohla být v budoucnu využita například ke studiu toho, jakým způsobem se šíří nádorové buňky tělem člověka a k řadě dalších výzkumů.

Vědecký tým pod vedením Atsushi Miyawakiho z japonského institutu RIKEN oproti řadě jiných výzkumů, které v oblasti tohoto typu zobrazování buněk probíhaly, dokázal vytvořit umělé biomolekuly, jenž svítí tisíckrát jasněji než molekuly přirozené. Aplikace svítící látky je navíc velice jednoduchá, lze využít běžnou injekci, případně svítící molekuly přimíchat do vody.

Japonští genetici v rámci experimentu například ukázali, jak reaguje mozek hlodavce na přemístění do jiné klece, nebo jak se chovaly během jednoho roku neurony v jejich mozku. Podle expertů by tato novinka mohla vyřešit mnoho nedostatků současných zobrazovacích metod.

Nedávno dosáhli nevídaného pokroku v oblasti vytvoření zvířecího embrya s lidskou DNA také genetičtí inženýři z USA. Mají lidsko-ovčí hybrid, který v budoucnu může zachránit životy těch, kteří marně čekají na svého dárce orgánů (čtěte: Vědcům se podařil neuvěřitelný pokrok).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nově objevené chyby zabezpečení Wi-Fi ohrožují všechna mobilní zařízení

Dům a zahrada

Vypěstujte si saturejku. Chutnou bylinku, která se stane ozdobou vaší zahrady nebo balkonu

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu