Senzační objev vědců. Používaly ženy rtěnky už v době kamenné?

Zdá se, že kosmetiku používaly ženy už před desítkami tisíc let
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Objevy 
24. února 2018 10:15 / Shutterstock
  0   0
Na první pohled to vypadá jako kus načervenalého kamene. Vrypy na něm udělala lidská ruka zhruba před sedmdesáti tisíci lety. Jde o umělecké dílo? Archeologové se však spíše domnívají, že je to rtěnka pocházející z doby kamenné.

A myslí to zcela vážně. Předmět byl nalezen při průzkumu jeskyně Blombos na jihoafrickém pobřeží. Jedná se evidentně o dílo lidských rukou zdobené vrypy, tedy vlastně o jedno z nejstarších umělecké děl na světě.

Pochází z doby kamenné, kdy se začínají objevovat stálá obydlí, lidé žijí ve skupinách a existují náznaky první organizované společnosti. Vědci jsou tímto nálezem nadšeni. Podle nich je důkazem symbolické kultury, která vznikla daleko dříve, než se dosud předpokládalo. Nejstarší, z doby před 170 000 roky byl objeven v jeskynním komplexu v Zambii. Barvicí tyčinky obsahují většinou oxidy železa. Více o této době jsme psali před časem.

Antropologové se zatím nikdy nedokázali shodnout na tom, kde a v jaké době počátky lidské kultury hledat. Předpokládali, že to mohlo být zhruba před padesáti tisíci lety, kdy lidé začali vyřezávat kosti, vyrábět kamenné nástroje a zdobit stěny jeskyní jako například ve francouzské jeskyni Lascaux, nebo ještě slavnější Altamiře u Santillana del Mar ve Španělsku.

Nález okrové tyčinky na rty posouvá naše kulturní počátky hluboko do minulosti. Zdá se, že vše je poněkud složitější, než se vědci doposud domnívali. Rozhodně není nesmyslné uvažovat o tom, že tato pravěká kosmetika vznikla zároveň s rodící se lidskou kulturou. V tradičních kulturách kosmetika nebyla a dodnes není jen tretkou, ale nanesené barvy jasně definují, kdo kam patří, k jaké skupině, k jakému rodu a kdo s kým se může pářit. Používání barev jako sexuálního signálu je možno dokonce pokládat za výrazný znak moderních lidí. Červená barva je například dodnes rituální barvou při masajských svatbách i jiných obřadech.

Takže rtěnka z doby kamenné možná není jen klíčem ke kultuře, ale také k původu našeho druhu.

Karel Kovka | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Pozemní systém vesmírného teleskopu, který bude technologickým skvostem, se konečně posouvá do testovací...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu