Milionové velkoměsto vysychá. Vodu má na tři měsíce, pak nastane kolaps

V Kapském městě zbývá voda na posledních 90 dní
 Země a Příroda 
20. ledna 2018 10:17 / Internet
  0   0
Dlouhé tři roky sužuje jihoafrické Kapské město obrovské sucho, kvůli kterému zde propukla vodní krize. V rezervoáru, který město zásobuje, zbývá při současné spotřebě voda do 22. dubna. Při dosažení kritického minima bude voda vypnuta a zaveden přídělový systém.

Jihoafrické Kapské město se podle všech ukazatelů brzy zapíše do historie a stane se prvním čtyřmilionovým městem, které bude téměř bez zdroje vody. V zásobnících zbývá voda na posledních devadesát dnů. Pokud dojde, a tento scénář je velmi pravděpodobný, čeká místní obyvatele denní přídělový systém.

Tamní městská rada rozhodla, že v případě snížení hranice vody v nádrži na 13,5 procenta, zavře kohoutky a zavede přídělový systém. V rámci tohoto nouzového opatření dostane každá osoba 25 litrů vody na den. V přídělových místech bude na příděly dohlížet armáda, aby zabránila rozkrádání a případným nepokojům.

Movitější lidé si vodu budou také kupovat ve větším množství. V oblasti již operuje řada společností, které dovážejí cisterny vody ze vzdálených oblastí. V případě, že by katastrofa trvala delší dobu, cena takové vody se může vyšplhat velmi vysoko.

V Kapském městě je již nyní přijata řada opatření v rámci snížení spotřeby vysychajícího velkoměsta. Každá osoba může nyní vyčerpat 87 litrů na den. V evropských zemích je průměrná spotřeba okolo 110 litrů na den, určité omezení tedy obyvatelé pociťují již nyní.

Bohužel nařízení dodržuje pouze asi polovina všech obyvatel. Vzhledem k neexistujícím nástrojům jak lidi porušující normy potrestat, je jediným možným řešením rozvodnou síť zcela vypnout.

Druhé největší město Jihoafrické republiky bylo osídleno již od dávných časů, první zmínka o něm pochází již z 15. století. V posledních letech ale oblast zaznamenala obrovský populační růst, který vzniklé situaci příliš nepřispívá.

Hlavní příčinou zdejších problémů jsou tři roky trvající sucha, která devastují zdejší oblast. Odborníci tvrdí, že se jedná o zcela výjimečnou situaci, ke které dochází přibližně jednou za tisíc let. Ve městě se instaluje řada odsolovacích zařízení a také se provádí vrty, aby se vodárny mohly dostat k hlouběji uloženým zdrojům.

Sucho je v poslední době stále častější téma klimatologů v souvislosti s oteplováním planety. Před nedávnem vyšla například zajímavá studie přímého vlivu vysychání oblastí Afriky na zhoršení evropské migrační krize (čtěte: Devastující změny klimatu přivedou do Evropy obrovský počet migrantů).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu