Oteplení planety bude mnohem větší, než se předpokládalo. Zemi čekají těžké časy

Do konce století se může svět oteplit až o pět stupňů Celsia
 Země a Příroda 
18. ledna 2018 17:59 / Internet
  0   0
Nově zveřejněná studie naznačuje, že globální teplota na Zemi může do konce století vzrůst až o pět stupňů Celsia. Výzkum založený na datech ze satelitů předkládá ty nejčernější scénáře.

Nejnovější studie zabývající se dlouhodobými klimatickými změnami varuje před dramatickou proměnou naší planety. Podle vědců bude totiž globální teplota na Zemi do konce 21. století vyšší až o 5 stupňů Celsia.

Dosavadní klimatické modely předpokládaly, že do roku 2100 se teplota na Zemi nezvýší o více jak čtyři stupně. Nejnovější výzkum založený na datech ze satelitů ukázal pravděpodobnost více než 90%, že se teplota zvýší až o pět stupňů.

Klimatické modely jsou programy umožňující vytvářet předpovědi, jak bude reagovat zemské klima na nejrůznější trendy. V rámci nové studie vědci vycházeli z deset let shromažďovaných satelitních údajů o množství slunečního světla, které se odráží zpět do kosmu díky sněhu, ledu a oblačnosti.

Poté co získali data ze satelitů, vybrali klimatický model, který nejlépe odpovídal skutečnosti. Nejpřesnějšími modely byly právě ty, které předvídaly největší nárůst teplot během tohoto století.

Vědecké předpovědi byly často kritizovány pro svou nepřesnost a mnoho proměnných, se kterými neumí pracovat. Politici je často neberou příliš vážně a úpravy zákonů regulující emise skleníkových plynů jsou na základě dlouhodobých předpovědí aplikovány velmi zřídka.

Dopady tak výrazného oteplení mohou být  doslova kritické. Nedávno se vědci například zabývali znepokojivými dopady oteplování planety na prohloubení evropské migrační krize (čtěte: devastující změny klimatu přivedou do Evropy obrovský počet migrantů).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Nenechte svilušky vysát život z vašich rostlin. Vyzkoušejte několik šetrných fíglů, které na ně...

Cestování

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Zavřít reklamu