Ostrov, který se před několika lety vynořil z moře, může pomoci s výzkumem Marsu

 Země a Příroda 
20. prosince 2017 07:45 / Robert Bureš
  0
📷
3 fotografie v galerii
Sopečný ostrov v odlehlé části Tichého oceánu je asi sto metrů vysoký  Internet
Nejmladší ostrov na světě, který vznikl uprostřed Tichého oceánu vlivem sopečné erupce teprve během let 2014 - 2015, předčí v otázce délky jeho existence očekávání vědců. Nyní může pomoci s výzkumem vývoje a historie rudé planety.

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) nedávno uvedl zprávu, která hovoří o možném využití poznatků, získaných ze vzniku nejmladšího ostrova na světě, a to v rámci nového kosmického výzkumu.

Maličký ostrov Hunga Tonga-Hunga Ha'apai vystoupal nad hladinu moře během sopečných erupcí podmořské sopky v letech 2014 – 2015. Nově vzniklý ostrov se nachází ve vzdálenosti 65 kilometrů od tonžské metropole Nuku'alofa.

Odborníci po vzniku sopečné pevniny jako v podobných případech očekávali, že většina ostrova během několika měsíců opět zmizí pod hladinou. Takto rychle vzniklé pevniny sopečného původu totiž nebývají příliš stabilní, podléhají erozi a jsou tak doslova rozebrány mořskými vlnami.

Tento ostrov ovšem netvoří pravidlo a vykazuje známky mnohem větší odolnosti, než tomu bylo u nově vzniklých sopečných pevnin na jiných místech. Teplá voda v této oblasti spolu se sopečným popelem vytvořily velice pevný sopečný nános, který již několik let odolává rozpadu.

Původní ostrov se sice z původní velikosti jedenkrát dva kilometry díky silné erozi zmenšuje, ale jeho prognózu vidí odborníci minimálně na příštích 10 let velmi slibně. Podle odhadů je ale stále velmi nepravděpodobné, že by ostrov vydržel déle než 40 let.

Dnes je na ostrově přítomna zeleň a další různé formy života, jak je vidět na obrázku v galerii. Po celém světě vznikla celá řada podobných vulkanických formací jako například ostrov YaYa v Rusku nebo americký ostrov Shelly, který vznikl v letošním roce.

Poznatky z krátké existence ostrova Hunga Tonga-Hunga Ha'apai mohou nyní posloužit k výzkumu potencionální dávné existence života Marsu. Pracovník NASA Jim Garvin upozornil, že na rudé planetě je podobných sopečných útvarů celá řada a zdá se, že v době svého vzniku mohly být, podobně jako tento ostrov, obklopeny oceánem.

Vědcům je již delší dobu známo, že vulkanické podmořské procesy často vytvářejí vhodné podmínky pro vznik života. Proto se také domnívají, že před několika miliardami let se mohlo něco podobného odehrát pod hladinou oceánů Marsu.

"Zkoumání toho, jak se život uchytil na zmíněném tonžském ostrově, by mohlo expertům pomoci určit, kde hledat případné důkazy života na Marsu," uvedl v prohlášení Garvin.

Nejnovější studie podmínek a průběhu existence ostrova Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, které provádí NASA, byly tento týden představeny na schůzi Americké geofyzikální unie v americkém městě New Orleans.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod