Před 30 miliony let nastalo masové, dříve neznámé vymírání savců v Africe a Arábii
Doktor Dorien de Vries se svými kolegy z britské Univerzity v Salfordu shromáždili údaje o stovkách zkamenělin skupin savců z Afriky a Arábie. Vytvořili tak evoluční stromy, z nichž šlo poznat, kdy se jaké skupiny rozvětvily a jak měnily vzhled.
Tlačítko restart
Výsledky ukázaly, že utrpěli savci obrovské ztráty v období mezi eocénem a oligocénem, přičemž vědci to popisují jako „tlačítko restart”. Za několik milion let se tyto druhy začaly objevovat znovu, ale v jiné podobě.
„Je jasné, že došlo k obrovskému zániku a poté k období obnovy,” řekl Steven Heritage, vědecký pracovník na univerzitě z Newyorské státní univerzity ve Stony Brooku.
Evoluční překážka
Důkazy spočívají v zubech zvířat. Lze podle nich určit, co savci před svou smrtí jedli, a to zase vypovídá o jejich prostředí.
Vypadá to, že hranice mezi eocénem a oligocénem byla evoluční překážka. 63 procent savců před 30 miliony let vyhynulo, přičemž přežilo jen pár živočišných druhů. Kdyby v té době vymřeli naši předkové podobní opicím, nikdy bychom neexistovali. Psali jsme také: Přelomové zjištění vědců ohledně hromadného vymírání a následném vzestupu nových druhů.
Zdroj: Communications Biology.