Na mořském dně byly objeveny desetitisíce barelů s neznámou látkou. Nejčernější obavy vědců se naplňují

Pod hladinou moře se nacházejí desetitisíce rozpadajících se barelů
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
02. května 2021 13:27 / Depositphotos
  166   9
Skupina mořských biologů zveřejnila zprávu o objevu tisíců barelů se zatím nepotvrzeným obsahem u pobřeží Kalifornie. Podle dostupných informací se na mořském dně nachází více než pětadvacet tisíc barelů, jejichž obsah zatím biologové neznají, ale domnívají se, že uvnitř bude jedovatá látka DDT.

Během průzkumu pobřeží amerického státu Kalifornie skupina vědců odhalila šokující zjištění, když na mořském dně objevila desítky tisíc barelů s neznámou chemikálií. Podle prvotních průzkumů se na dně moře nachází nejméně 25 tisíc barelů, které s velkou pravděpodobností ukrývají insekticid DDT, který je silně toxický nejen pro vodní organismy. Experti měli na přítomnost toxických odpadů na pobřeží Kalifornie podezření již delší dobu, nyní se však naplnily obavy z těch nejčernějších scénářů.

Na snímcích, které v oblasti vědci z Institutu oceánografie Kalifornské univerzity v San Diegu pořídili, jsou patrné obrysy desítek tisíc objektů, které připomínají barely. Všechny tyto podezřelé objekty se nacházejí na mořském dně o ploše přibližně 145 kilometrů čtverečních v oblasti mezi ostrovem Santa Catalina a pobřežím Los Angeles. Vědci průzkum zahájili proto, že v této oblasti byly před lety zjištěny vysoké koncetrace toxických chemických látek napříč celým ekosystémem.

Podmořská ilegální skládka obřích rozměrů

Informace o tom, že místní průmyslové odvětví využívá oblast jako úložiště nebezpečných látek, se objevily už v minulosti, ale dosud neexistovaly důkazy. Podle historických záznamů se u pobřeží Kalifornie vyvážely ilegálně chemické látky od 50. let a nejméně do roku 1972, kdy vstoupil v platnost zákon o ochraně moří. Vyhazování chemických látek nebo jaderného odpadu do moře bylo přitom v některých zemích běžnou praxí ještě dlouho poté.

Vědci tak mají konečně důkazy o tom, že tato obří ilegální skládka nebezpečných chemikálií v oblasti skutečně existuje a spolu s tím i vysvětlení toho, proč jsou v oblasti tak velké koncentrace toxických látek. K objevu vědci využili sonarové drony, které podezřelé objekty lokalizovaly na rozsáhlém území v hloubce okolo jednoho kilometru pod hladinou moře. Vědci se nyní budou snažit pomocí odebraných vzorků zjistit, zda barely skutečně obsahují chemickou látku DDT, na níž mají největší podezření. Podle expertů se však kromě DDT mohou na místě nacházet i další nebezpečné látky. Vědci se domnívají, že na mořském dně může v rezivějících barelech ležet až 700 tun DDT a jiných chemikálií.

Stopy byly léta patrné, důkazy chyběly

Před šesti lety vědci prokázali zvýšené koncentrace látky DDT v tuku delfínů skákavých, nebylo však zároveň prokázáno, že látka ovlivnila negativně jejich zdraví. Nedávné důkazy také naznačují, že DDT může přispívat ke vzniku rakoviny u lachtanů, která se v kalifornské oblasti mezi těmito savci v posledních letech šíří. Podle expertů se mohou sudy po desítkách let na mořském dně už rozpadat a je potřeba zjistit, jak moc velké množství chemikálií z nich uniká, již teď se ale hovoří o jedné z největších ekologických katastrof na západním pobřeží USA.

Zázračný prášek

Chemická látka DDT byla vynalezena v roce 1874 rakouským chemikem Othmarem Zeidlerem, na její insekticidní účinky však upozornil až v roce 1939 švýcarský chemik Paul Hermann Müller, který později dostal Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu. Do někdejšího Československa se látka dostala po druhé světové válce a začala být masivně využívána v zemědělství. V průběhu let ale byla zjištěna jeji toxicita na lidský organismus i ekoystémy a ve většině světových zemí je dnes zakázána. V řadě afrických a asijských zemí se DDT však stále používá zejména kvůli snížení výskytu malárie. Vyspělé státy dnes s africkými zeměmi jednají o alternativách, které by mohly DDT nahradit. Dále čtěte: (Japonci objevili něco zvláštního uvnitř meteoritu. Nálezem byli velmi překvapeni).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Rusko vyrobí dvě letadla, která ochrání prezidenta v případě nukleárního útoku

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu