Med amerických včel obsahuje radioaktivní spad. Stále jsou patrné důsledky jaderných testů z šedesátých let
Vědci prokázali i po více než šedesáti letech od ukončení testů jaderných zbraní v USA přítomnost radioaktivního izotopu cesia-137 v medu, který je produkován zámořskými včelstvy. Přestože úroveň tohoto radioaktivního izotopu již dávno klesla pod zdraví ohrožující limit, je jeho přítomnost stálou připomínkou toho, jak jaderné zbraně a odpad znečišťují naši planetu na dlouhá desetiletí.
Izotop cesium-137 vzniká jako vedlejší produkt štěpení jader uranu a plutonia a jeho přítomnost lze dnes detekovat například na místě jaderné havárie v Černobylu nebo na místech, kde byly testovány jaderné zbraně, jako je známý atol Bikini. Tento izotop se tak dodnes i po desítkách let nachází v půdě a tedy i potravinách, které lidé a zvířata konzumují.
Skupina vědců v rámci výzkumu shromaždila množství nejrůznějších potravin z místních zdrojů napříč několika americkými státy a podrobila je testům na přítomnost stopových množství radioaktivních izotopů, výsledkem výzkumu bylo odhalení přítomnosti výše zmíněného cesia-137. Vědci však ke vému překvapení našli cesium-137 v přibližně stokrát vyšší koncentraci také ve sklenici medu, kterou přinesl jeden z vědců z tržiště ze Severní Karoliny.
Nemohli tomu uvěřit
„Několikrát jsem to přeměřil, protože jsem si myslel že se můj gama detektor rozbil, ale pokaždé jsem v medu naměřil stokrát vyšší hodnoty cesia-137 než v ostatních potravinách,“ uvedl k výzkumu Jim Kaste, geochemik životního prostředí na univerzitě William & Mary ve Williamsburgu ve Virginii.
Výsledky měření v medu vědce natolik překvapily, že se rozhodli pořídit více vzorků medu z různých oblastí a začali s jeho testováním na přítomnost cesia-137. Ukázalo se, že z celkem 122 testovaných vzorků medu byly ve více než polovině detekovatelné stopy radioaktivního izotopu. Podle vědců se jedná s určitostí o pozůstatky z jaderných testů prováděných USA a SSSR v atmosféře během období studené války.
Stovky jaderných testů
Většina zkoušek realizovaných během 50. a 60. let minulého století se uskutečnila nad Marshallovými ostrovy v Tichém oceánu a v souostroví v Severním ledovém oceánu v Archangelské oblasti na severu Ruska zvaném Nová země. Další testy se potom konaly v Novém Mexiku a také v Nevadě. Podle výzkumníků kumulativní účinek více než 500 těchto testovacích výbuchů uvolnil do atmosféry více ionizujícího záření než jakákoli jiná událost v lidské historii a jejich následky v přírodě budou patrné ještě desítky, možná stovky let. Dále čtěte: (Jaderná termální raketa pro kosmické lodě by měla být hotova za čtyři roky).