Med amerických včel obsahuje radioaktivní spad. Stále jsou patrné důsledky jaderných testů z šedesátých let

 Věda a Výzkum 
23. dubna 2021 07:00 / Lukáš Bauer
  0
📷
4 fotografie v galerii
Radioaktivní částice byly objeveny v medu z USA Pixabay
Vědci prokázali v medu produkovaném americkými včelstvy stálou přítomnost radioaktivního spadu, který pochází z jaderných testů z 50. a 60. let minulého století. Přestože naměřené hodnoty cesia-137 klesly již pod úroveň toho, co je považováno za škodlivé, stále přítomnost radioaktivního izotopu připomíná dopady jaderných zbraní na životní prostředí.

Vědci prokázali i po více než šedesáti letech od ukončení testů jaderných zbraní v USA přítomnost radioaktivního izotopu cesia-137 v medu, který je produkován zámořskými včelstvy. Přestože úroveň tohoto radioaktivního izotopu již dávno klesla pod zdraví ohrožující limit, je jeho přítomnost stálou připomínkou toho, jak jaderné zbraně a odpad znečišťují naši planetu na dlouhá desetiletí.

Izotop cesium-137 vzniká jako vedlejší produkt štěpení jader uranu a plutonia a jeho přítomnost lze dnes detekovat například na místě jaderné havárie v Černobylu nebo na místech, kde byly testovány jaderné zbraně, jako je známý atol Bikini. Tento izotop se tak dodnes i po desítkách let nachází v půdě a tedy i potravinách, které lidé a zvířata konzumují.

Skupina vědců v rámci výzkumu shromaždila množství nejrůznějších potravin z místních zdrojů napříč několika americkými státy a podrobila je testům na přítomnost stopových množství radioaktivních izotopů, výsledkem výzkumu bylo odhalení přítomnosti výše zmíněného cesia-137. Vědci však ke vému překvapení našli cesium-137 v přibližně stokrát vyšší koncentraci také ve sklenici medu, kterou přinesl jeden z vědců z tržiště ze Severní Karoliny.

Nemohli tomu uvěřit

„Několikrát jsem to přeměřil, protože jsem si myslel že se můj gama detektor rozbil, ale pokaždé jsem v medu naměřil stokrát vyšší hodnoty cesia-137 než v ostatních potravinách,“ uvedl k výzkumu Jim Kaste, geochemik životního prostředí na univerzitě William & Mary ve Williamsburgu ve Virginii.

Výsledky měření v medu vědce natolik překvapily, že se rozhodli pořídit více vzorků medu z různých oblastí a začali s jeho testováním na přítomnost cesia-137. Ukázalo se, že z celkem 122 testovaných vzorků medu byly ve více než polovině detekovatelné stopy radioaktivního izotopu. Podle vědců se jedná s určitostí o pozůstatky z jaderných testů prováděných USA a SSSR v atmosféře během období studené války.

Stovky jaderných testů

Většina zkoušek realizovaných během 50. a 60. let minulého století se uskutečnila nad Marshallovými ostrovy v Tichém oceánu a v souostroví v Severním ledovém oceánu v Archangelské oblasti na severu Ruska zvaném Nová země. Další testy se potom konaly v Novém Mexiku a také v Nevadě. Podle výzkumníků kumulativní účinek více než 500 těchto testovacích výbuchů uvolnil do atmosféry více ionizujícího záření než jakákoli jiná událost v lidské historii a jejich následky v přírodě budou patrné ještě desítky, možná stovky let. Dále čtěte: (Jaderná termální raketa pro kosmické lodě by měla být hotova za čtyři roky).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...