V Polsku byly objeveny kostry zavražděných jeptišek z období druhé světové války
Ruská Rudá armáda napadla Polsko v roce 1944, když nacistické Německo stáhlo své vojáky. Během této doby se sovětské síly snažily získat kontrolu potlačením polských milicí a náboženských osobností, vězněním, deportacemi a zabíjením polských vojáků, duchovenstva a civilistů. Záznamy z roku 1945 zdokumentovaly sovětské vojáky, kteří zabili sedm jeptišek z řádu sv. Kateřiny Alexandrijské, jak uvedli zástupci polského Institutu národní paměti (IPN).
Aby zjistili, kde jsou tyto zavražděné jeptišky pohřbeny, archeologové nejprve v červenci 2020 vykopali místo v Gdaňsku, kde našli ostatky sestry Charytyny (Jadwiga Fahl). Výkop v Olsztynu v říjnu odhalil kosti považované za pozůstatky sestry Generosy (Maria Bolz), sestry Krzysztofory (Marta Klomfass) a sestry Libérie (Maria Domnik), které byly sestřičkami v Olsztynské nemocnici Panny Marie.
Hledání zbývajících tří sester bylo těžké
Aby našli zbývající tři jeptišky, archeologové nakonec v prosinci kopali na obecním hřbitově v Ornetě. K nalezení místa jim pomáhaly místní archivní záznamy jako například ručně nakreslený plánek. Aby se archeologové dostali k pozůstatkům tří jeptišek, museli nejprve exhumovat těla novějších pohřbených. Pozůstatky, které nakonec našli, patří podle prohlášení IPN posledním třem hledaným jeptiškám, tedy sestře Rolandě (Maria Abraham), sestře Gunhildě (Dorota Steffen) a sestře Boně (Anna Pestka).
Historické dokumenty, věk a pohlaví ostatků a přítomnost mnoha náboženských předmětů - to vše naznačovalo, že kostry patřily zavražděným jeptiškám. Mezi náboženské artefakty patřily oděvy spojené s řádem sv. Kateřiny, malé růžence s leštěnými korálky či kříž vykládaný kovovými vzory.
Vraždy jeptišek byly obzvlášť kruté
Když Němci začali v roce 1944 ustupovat z Polska, využilo Rusko šance převzít kontrolu nad zemí. "Na území okupovaném Sověty následoval masový teror," uvedl Varšavský institut, geopolitický think tank v Polsku. "Když Rudá armáda postupovala do měst a na další území, vojáci vyplenili a vypálili kostely a náboženské budovy a s jeptiškami bylo zacházeno zvlášť krutě."
V únoru 1945 se ruské síly dostaly do nemocnic v Gdaňsku-Wrzeszczi, Olsztynu a Ornetě, kde jeptišky řádu sv. Kateřiny sloužily jako zdravotní sestry. Vojáci bili a bodali pacienty a zaútočili na jeptišky, které je chtěly chránit. Ruští vojáci jim způsobili strašná zranění. Tvář sestry Rolandy byla zmrzačená a oteklá k nepoznání a sestra Gunhilda byla podle IPN třikrát střelena.
Sestra Krzysztofora zemřela po dlouhém týrání. Měla vydloubnuté oči a vyříznutý jazyk, byla také šestnáctkrát bodnuta bajonetem.
V Ústavu soudního lékařství v Gdaňsku nyní probíhá analýza DNA těchto sedmi koster, aby se potvrdila totožnost jeptišek a analyzovala všechna zranění, která jim ruští vojáci způsobili. Dále čtěte: Archeologové v Egyptě odkryli mumii se zlatým jazykem.