Jaderné testy prováděné Francií v 60. letech způsobily nedozírné škody na zdraví desetitisíců lidí

 Věda a Výzkum 
13. března 2021 08:01 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Testy jaderných zbraní ve Francouzské Polynésii zanechaly vážné následky Depositphotos
Nová vědecká zpráva odhalila obrovský rozsah tajných testů nukleárních zbraní, které prováděla Francie v 60. letech dvacátého století. Po desetiletích tak vědci konečně odkrývají obrovský dopad těchto testů na obyvatele žijící kolem Francouzské Polynésie, kde byly testy jaderných zbraní uskutečněny.

Nová vědecká zpráva s názvem Harrowing report odkryla hrůzné dopady desítky let trvajících testů jaderných zbraní, které prováděla Francie na ostrovech ve Francouzské Polynésii. Skutečný rozsah škod napáchaných na lidském zdraví v souvislosti s velkým množstvím provedených testů v této oblasti nebyl nikdy znám. V rámci reportu se však uvádí až 110 tisíc lidí kontaminovaných radioaktivními látkami.

Francie zahájila v roce 1966 v naprosté tichosti další kolo jaderných testů na atolech Moruroa a Fangataufa ve Francouzské Polynésii. Tento vojenský program v místech pokračoval ještě desítky let, než byl v roce 1996 po masových protestech zrušen. Během této doby však došlo k více než dvěma stům explozím jaderných bomb, které uvolnily obrovské množství radioaktivity.

V rámci rozsáhlého vyšetřování, které prováděla více než dva roky mezinárodní skupina složená z bezpečnostních expertů, jaderných vědců a investigativních novinářů, se podařilo mimo jiné nashromáždit přibližně 2000 stránek dříve utajovaných vládních a armádních dokumentů.

Tajné dokumenty

Součástí vyšetřování byla také řada rozhovorů se zajímavými lidmi, kteří byli s tématem testování jaderných zbraní úzce spjati, stejně jako s obyvateli Polynésie, kteří si toto období pamatují. Díky všem těmto informacím se mezinárodnímu týmu podařilo nashromáždit dostatek důkazů, které naznačují závažný rozsah škod, jež byly jadernými zbraněmi napáchány.

Podle výpočtů mohlo být kontaminováno až 110 000 lidí, což byla v té době převážná většina polynéské populace. Součástí materiálů byly také například záznamy o zvýšeném výskytu některých druhů rakovin mezi obyvateli a o kontaminaci lidských obydlí. Podle současných odhadů mohlo v souvislosti s přítomností radioaktivity zemřít několik desítek tisíc lidí.

Utajené škody

Největší riziko pro místní obyvatele představovaly zejména testy z let 1971 a 1974, během kterých byly testovány obrovské jaderné bomby, které do ovzduší uvolnily vysoké koncentrace radioaktivních látek. Kontaminace v některých oblastech Polynésie je patrná dodnes. Pouze zlomek obyvatel Polynésie dotal od francouzských úřadů odškodnění v souvislosti s testováním, většina žádostí byla bez odůvodnění zamítnuta. Podle autorů zprávy je však rozsah škod napáchaných Francií v souvislosti s testováním mnohem závažnější, než se celá léta uvádělo. Dále čtěte: Madagaskar byl posledním útočištěm obřích tvorů. Vyhubili je možná lidé.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město