Záhadné úlomky skla v poušti Atacama jsou kosmického původu
Hypotézy říkají, že jde o pozůstatky násilného vstupu meteoritu do atmosféry. Obrovská exploze vymrštila tyto úlomky na povrch pouště, kde je zastavila až vrstva písku. To není zase tak přitažené za vlasy. Na mnoha místech byly nalezeny podobné skleněné úlomky považované za pozůstatky po explozích meteoritů.
Podle jiných odhadů mohly úlomky vzniknout povrchovými požáry v dávných dobách vegetace v této nejsušší poušti světa.
Pocházejí z kosmu
Sklo se rozhodl přezkoumat geolog Peter Schultz z Brownovy univerzity. V nové studii prozkoumal se svým týmem pod elektrickým mikroskopem zhruba 300 vzorků tohoto skla dosahujícího rozměrů až 5 centimetrů, přičemž analyzoval pomocí spektroskopie jeho chemické složení.
Výsledky ukázaly, že jednoznačně z této planety nepochází. „Je to první důkaz toho, tohle záhadné sklo vzniklo tepelným zářením a větry z ohnivé koule explodující těsně nad zemským povrchem,” tvrdí expert.
Minerály zvané zirkony se rozložily a vytvořily jiné minerály zvané baddeleyity. Tento proces by vyžadoval obrovský žár v řádu nejméně 1670 stupňů Celsia.
Shoda s kometou
Kromě toho našli vědci ve skle tisíce exotických zrnek, které se na Zemi nenacházejí. Vyskytují se pouze v meteoritech a jiných kosmických horninách.
Některé z těchto minerálů včetně kubanitu byly již dříve identifikovány misí Stardust Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Sonda Stardust shromáždila v roce 2004 vzorky z komety Wild 2.
Ať už to byl jakýkoliv objekt, který v poušti zanechal tohle sklo, mohl mít nějaký vztah k této kometě, minimálně tedy složením. Psali jsme také: Objev nového typu hybridního asteroidu se nekoná, je to jen kometa.
Zdroj: Geology.