NASA pošle sondu na dalekou cestu vesmírem. Má navštívit vzdálenou planetu Apophis

NASA chce poslat sondu k planetce, která se za osm let přiblíží k Zemi
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vesmír 
31. ledna 2021 09:19 / Wikimedia Commons
  20   1
Americká NASA by chtěla vyslat svou osvědčenou sondu OSIRIS-REx na další dalekou misi. Tato sonda již navštívila asteroid Bennu a dopravila jeho vzorky na Zemi. NASA si proto pohrává s myšlenkou, že tuto sondu pošle na další misi, tentokrát ke vzdálené planetce Apophis. Toto vesmírné těleso by se za několik let mělo přiblížit k Zemi.

Inženýři NASA rozhodují o dalším osudu sondy OSIRIS-REx, která nedávno doručila zpět na Zemi vzorky z asteroidu Bennu. Jednou z nejpravděpodobnějších možností, kterou NASA v současné době zvažuje, je návštěva dalšího vesmírného tělesa, které je z vědeckého hlediska zajímavé. Jedná se o planetku s názvem Apophis, která se za osm let přiblíží k Zemi.

Pokud by byl tento návrh schválen, mise by mohla odstartovat v roce 2029. NASA by chtěla let naplánovat tak, aby sonda dorazila k planetce přibližně týden poté, co jen těsně proletí kolem Země. Planetka by se během průletu měla přibližit až na vzdálenost 32 tisíc kilometrů, což je desetkrát blíže, než je vzdálenost Měsíce od Země.

Důležitá budou data z průletu kolem Země

Podle dosavadních představ NASA by měla mise probíhat podobně, jako tomu bylo v případě Bennu. Sonda dlouhou dobu obíhala a sbírala důležitá data o jeho složení a pořizovala snímky jeho povrchu. Poté odebrala z jeho povrchu vzorky hornin a doručila je zpět na Zemi. 

Vědci tak chtějí zkoumat nejen samotné těleso, ale také vliv průletu malého tělesa kolem Země. Cílem výzkumu by tak měla být například změna trajektorie asteroidu poté, co na něj zapůsobí silná zemská gravitace. Vědci dosud neměli možnost takovéto setkání pozorněji monitorovat, a data z průletu jsou proto velice cenná.

Srážka je nepravděpodobná

Samotný průlet planetky Apophis podle vědeckých výpočtů nepředstavuje pro Zemi větší nebezpečí. Srážka je prakticky vyloučena a planetka je zařazena na takzvané turínské stupnici na nulovou hodnotu. 

Předtím, než se sonda bude moci na misi vydat, musí však nejdříve dokončit plánovaný návrat zpět k Bennu, kterou začala letos na jaře. S jejím návratem zpět na Zemi NASA počítá v roce 2023, kdy by měla spustit kapsli se vzorky do zemské atmosféry. Podobnou misi dokončila také japonská sonda Hajabusa 2, která navštívila asteroid Ryugu. Dále čtěte: (Planeta s extrémními a pro nás naprosto nepředstavitelnými teplotami obíhá modrou hvězdu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Témata: NASA, sonda, vesmír, planetka
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nejnovější testy sítí 6G přinášejí překvapivé výsledky

Dům a zahrada

Vyrobte si krásnou a originální dekoraci. Výroba živého obrazu není drahá ani složitá

Cestování

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Zavřít reklamu