Vědci odhalili unikátní vlastnost ovcí. Budete překvapeni, co dokáží

Ovce se učí rozpoznávat známé obličeje
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
15. listopadu 2017 10:21 / Pixabay
  1   2
Vědci z University of Cambridge učili ovce rozpoznávat známé obličeje. Jedním z nich byl i Obamův. Výzkum má pomoci k lepšímu porozumění neurodegenerativních onemocnění, např. Huntigtonovy choroby, u lidí.

V rámci experimentu byly ovcím na dvou obrazovkách ukazovány podobizny dvou osob. Na straně jedné neznámá, na straně druhé jedna ze skupiny čtyř známých osobností. Do té patřili americký prezident Barack Obama, zpravodajka BBC Fiona Bruce a herci Emma Watson a Jack Gyllenhaal. Za výběr správné podobizny známé osobnosti zvíře pokaždé dostalo odměnu ve formě jídla, při nesprávné volbě se ozval zvukový signál. Ovce se "trefily" v osmi z deseti pokusů.

„Ukázali jsme, že ovce mají pokročilé schopnosti rozpoznávat tváře srovnatelné s lidmi a opicemi," uvedla profesorka Jenny Mortonová, která vedla studie. Vedle zobrazených snímků osobností, vědci také testovali schopnost zvířat rozpoznat tváře na fotografiích pořízených z jiných úhlů. Úspěšnost se snížila zhruba o 15 procent.

Vědci chtějí používat ovce jako modely k výzkumu poruch mozku, které se vyvíjejí po dlouhou dobu a ovlivňují kognitivní schopnosti. Patří sem například Huntingtonova nemoc, což je vzácné dědičné neurodegenerativní onemocnění, které se projevuje nekoordinovanými trhavými pohyby těla a snížením mentálních schopností. Samotná nemoc není smrtelná, ale výrazně oslabuje imunitní systém, a tak snižuje průměrnou délku života. Touto nemocí trpí 7 ze 100 000 lidí.

Tereza Marková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu