Úchvatné fotografie ukazují, jak turbulentní je zrození obří planety

 Vesmír 
24. května 2020 07:52 / Mirka Malá
  2   0
📷
4 fotografie v galerii
Planety se formují z malých zrnek a postupně rostou ESO/Boccaletti et al.
Vířící oblak prachu a plynu ve vzdálenosti 530 světelných let není jen bouřlivým zázrakem pro lidské oko. Je to nový kousek skládačky do celkového obrazu o tom, jak se vyvíjejí planety od malých zrnek až do obřích rozměrů.

Astronomové získali úžasné nové infračervené snímky protoplanetárního disku kolem mladé hvězdy AB Aurigae. Tyto obrázky ukazují spirálové jevy, o kterých se vědci domnívají, že jsou způsobeny planetami, které se formují z prachu.

Formování planety je fascinující proces

V rané fázi formování planety hydrodynamické simulace naznačují, že proces zvětšování generuje v místě planety vnitřní a vnější spirálový tvar, uvedli vědci. I když je tento zásadní krok dobře zdokumentován teoretickými pracemi, observační důkazy jsou vzácné a ne vždy zcela přesvědčivé.

Nové obrázky jsou jedny z nejlepších, které vědci dosud o tomto procesu mají k dispozici.

Formování planety je fascinující proces. Nejprve se musí vytvořit hvězda, která vytvoří obrovský kotouč prachu a plynu, který se do ní přivádí. Astronomové si myslí, že následně se začnou vytvářet další robustní kousky, které se nacházejí v planetárních systémech, tedy asteroidy, komety, trpasličí planety a samozřejmě samotné planety.

Jinými slovy, elektrostatické síly spojí malé shluky studeného materiálu dohromady. Poté, co tyto shluky rostou, začnou vytvářet dostatečnou gravitační sílu, aby přilákaly více dalších shluků a vytvořily hustý kompaktní objekt.

Během tohoto procesu se orbity prachových částic kolem formující planety rozruší a tvar jejich oběžné dráhy roste elipticky, což vytváří oscilaci mezi jejich nejbližším a nejvzdálenějším bodem.

Pokud je tato oscilace násobkem orbitální periody částic, vytvoří tzv. rezonanci, která vyvolá spirálový tvar. Tato rezonance je podle astronomů zodpovědná za spirální ramena velkých galaxií.

Mladá hvězda prozradila víc

Mezinárodní tým astronomů v prosinci 2019 a lednu 2020 pomocí zařízení SPHERE připojeného k velmi velkému dalekohledu v Chile provedl vysoce kontrastní pozorování hvězdy AB Aurigae.

Výsledkem byly nejhlubší obrazy hvězdy, které kdy vznikly, zachycující slabší světlo z menších zrn prachu. A v kombinaci s dřívějšími daty došli k novému závěru.

Jejich pozorování odpovídá spojení dvou spirál, jedna se vine dovnitř do oběžné dráhy planety, druhá se rozpíná směrem ven a spojují se v místě planety. Umožňují plynu a prachu z disku, aby se hromadily na formující planetě a způsobily její růst.

Zatím to ale není plně potvrzený výsledek. Znamená to však, že hvězda AB Aurigae je slibným kandidátem pro následná pozorování s výkonnějšími dalekohledy, které jsou v současné době ve vývoji.

Nové technologie by mohly potvrdit, že to, na co se díváme, je skutečně obrovská planeta v procesu formování a s větší přesností pak také vypočítat její hmotnost. Dále čtěte: Na Marsu lze pěstovat zeleninu. Vědci vyzkoumali, která tam poroste.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu