Archeologické megaobjevy, které v letošním roce veřejnosti neuniknou
Hrobky faraonů a královen v Údolí králů
Egyptské Údolí králů vydalo loni několik svých tajemství včetně dílenského komplexu, postupy mumifikace, ostraky (popsaná keramika) a nově objevených mumií. Výkopy byly prováděny jak ve východní, tak v západní části Údolí králů a částečně byly financovány mediálními společnostmi, které si tak kupují právo vykopávky natáčet.
Artefakty nalezené v roce 2019 jsou stále analyzovány a hieroglyfické texty na keramice jsou v procesu dešifrování. Když bude tato práce pokračovat, je pravděpodobné, že v roce 2020 dojde v Údolí králů k dalším objevům. Zahi Hawass, bývalý egyptský ministr, který vede práce v údolí, věří, že několik hrobek postavených pro faraony a jejich královny ještě nebylo nalezeno.
Páchnoucí Arktida
Jak taje led, rozmrazují se a rozkládají pozůstatky lidí a zvířat, což tamním obyvatelům způsobuje nepříjemný problém. Světová zdravotnická organizace se sice neobává, že by z rozmražených těl hrozily nějaké epidemie, s nálezy je ale třeba se vypořádat a znovu je po prozkoumání pohřbít.
Problémy spojené s rozmrazováním dlouho zakopaných těl budou pravděpodobně v roce 2020 více pozorovány v Arktidě a mohou přinést různá překvapení.
V El-Assasifu čeká archeologický poklad
V roce 2019 objevili archeologové ve starověké nekropoli El-Assasif nedaleko Luxoru 30 zapečetěných dřevěných rakví a jejich mumie stále neporušené. Dekorace rakví jsou dobře zachovány a žádná z hrobek nebyla kupodivu dosud vykradena, takže nález 30 rakví a jejich mumií je extrémně vzácný.
Archeologové v místě samozřejmě pokračují ve vykopávkách a podrobněji také vše analyzují, překládají hieroglyfické nápisy na rakvích a hledají informace o mumiích. V roce 2020 budou pravděpodobně odhalovat další vzácnosti z této nekropole.
Ztracené poklady Venezuely
Situace ve Venezuele je hrozná. Nedostatek jídla, léků a rostoucí násilí, ke kterému dochází až po hospodářském kolapsu země. Zatímco pozornost světa se pochopitelně zaměřuje na humanitární krizi a politické konflikty, existují důkazy, že se ztratily historické poklady Venezuely. Live Science sledovala velké dodávky umění opouštějící Venezuelu. V roce 2018 údajně zemi opustilo umění v hodnotě 12 milionů dolarů.
V září 2019 bylo oznámeno, že FBI vyšetřuje ukradené poklady Venezuely, se kterými se obchoduje v zahraničí. Venezuelská opozice tvrdí, že členové Madurovy vlády kradou umění země a prodávají ho pro svůj vlastní prospěch. Zda jsou tato tvrzení pravdivá, nebo ne, se možná díky FBI letos prokáže.
Žili lidé ve Střední Americe před více než 20 000 lety?
Loni se objevil nový výzkum, který naznačuje, že lidé žili ve Střední Americe už před více než 20 000 lety. To by ovšem bylo v době, kdy ledovce pokryly většinu Severní Ameriky.
Pokud by byl tento výzkum potvrzen, byl by to nejstarší důkaz existence člověka jižně od Aljašky. Nový důkaz, který vědecký tým našel, zahrnuje značné množství kamenných nástrojů a organických zbytků nalezených v jeskyni. Letos všichni napjatě očekávají, jak testování těchto artefaktů dopadne a zda tato teorie bude skutečně potvrzena. Dále čtěte: Izraelští archeologové odhalili devět tisíc let staré velké město.