Zemřel nejstarší jedinec extrémně vzácného druhu nosorožce

Samice Fausta se dožila úctyhodného věku 57 let
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
01. ledna 2020 06:45 / Ngorongoro
  1   1
V tanzánském národním parku Ngorongoro uhynul nejstarší jedinec kriticky ohroženého nosorožce černého. Samice Fausta, která byla považována za nejdéle žijícího nosorožce tohoto druhu na planetě, zemřela ve věku 57 let.

V Tanzánii zemřela samice extrémně vzácného druhu nosorožce černého, která byla zároveň považována za nejstaršího zástupce tohoto druhu na planetě. Samice Fausta se dožila velice dlouhého věku 57 let, což je na nosorožce skutečně hodně. Nosorožci se totiž běžně dožívají věku kolem 35 let, v zajetí potom maximálně do 50 let.

Vědci tuto samici poprvé objevili v roce 1965, když byla přibližně 4 roky stará a dařilo se jí ve volné přírodě přežít dlouhých padesát let. Poté byla převezena do útulku, když v roce 2016 utrpěla vážná zranění po opakovaných útocích hladových hyen.

Její ošetřovatelé uvedli, že Fausta zemřela přirozenou smrtí v úctyhodném věku. „Fausta žila déle než jakýkoliv jiný nosorožec na světě a volně se pohybovala v Ngorongoru po dobu 54 let,“ uvedl ve vyjádření národní park.

Nosorožec černý byl na počátku dvacátého století na africkém kontinentu velmi hojně rozšířen, kvůli pytláctví a velké poptávce po jeho rozích začala populace těchto zvířat rychle slábnout. Uvádí se, že původně mohlo v Africe žít nejméně sto tisíc jedinců tohoto druhu, přičemž ke konci dvacátého století tvořilo jeho populaci posledních 2 400 jedinců.

Pytláci tento druh nosorožce v některých oblastech zcela vyhubili a dnes přežívá prakticky pouze v rezervacích. Dnešní populace je tvořena zhruba 5 tisíci kusy, ale druh nemá před vyhubením stále vyhráno, přestože pytláků ubývá. Dále čtěte: (Vědci rozluštili tajemství drobných tvorů, kteří jsou známí svou neuvěřitelnou odolností).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nově objevené chyby zabezpečení Wi-Fi ohrožují všechna mobilní zařízení

Dům a zahrada

Vypěstujte si saturejku. Chutnou bylinku, která se stane ozdobou vaší zahrady nebo balkonu

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu