V Kambodži kvete obchod se psím masem, každoročně jsou surově zabity až 3 miliony psů

 Země a Příroda 
16. prosince 2019 08:42 / Blanka Štiková
  0
📷
8 fotografií v galerii
Psy zabíjejí tamní lidé dost drsným způsobem Twitter
Zatímco v evropských zemích není tradiční pojídat psy, v asijských zemích je tomu jinak. Tam se jedí psi leckde a po celý rok. Například v Kambodži není konzumace psího masa zakázaná, a tak tento výnosný obchod prosperuje. Psí maso se jako levný zdroj bílkovin stále pojídá v několika asijských zemích - od Číny a Jižní Koreje po Vietnam či nemuslimská společenství v Indonésii.

Zatímco je pro lidi v některých zemích pejsek členem rodiny, jinde je k němu přistupováno stejně jako ke kuřatům či prasatům určeným jen na porážku. V Kambodži psy drží v těsné kleci do doby, než je zabijí extrémně krutým způsobem a pak jsou rozporcováni, uvařeni a konzumováni. Informuje o tom agentura AFP.

Proč je v Kambodži tento děsivý byznys?

Obchod se psím masem je v Kambodži stále velmi rozšířený. Jde zkrátka o výhodný byznys, ovšem velmi brutální. Místní obyvatelé se často propůjčují obchodu jen proto, aby uživili svoji rodinu, ale mnohdy strašlivého zabíjení psů litují. Tato práce podle místních může vynést v přepočtu až 23 000 Kč za měsíc, zatímco například v textilním průmyslu si člověk vydělá v přepočtu jen 4600 Kč.

Sdružení na ochranu zvířat Čtyři tlapky bojuje proti obchodu se psy v Asii. Jeden z místních restauratérů Khieu Chan říká, že to, jak sám škrtil psy, mu ani nedalo spát. Sdružení Čtyři tlapky mu pomohlo sehnat jinou práci, on restauraci zavřel a jeho psy si vzali dobrovolníci. To jsou ale jedni z mála psů, kteří v Kambodži uprchli před hroznou smrtí.

V kolika restauracích seženete psí maso

Podle odhadů sdružení Čtyři tlapky je v Kambodži ročně zabito kolem dvou až tří milionů psů, a to bez ohledu na utrpení zvířat. V hrozivých podmínkách není ani pořádně dodržována hygiena. Sdružení Čtyři tlapky při vlastním pátrání zjistilo, že v Phnompenhu, což je hlavní město Kambodži, je nabízeno psí maso zhruba ve 100 restaurací. Také v Siem Reap, v jehož okolí leží známý chrám Angkor, bylo psí maso podáváno asi ve 20 zařízeních.

A kolik vlastně psí maso stojí? Maso a jeho části se prodávají do restaurací, kde jsou oblíbené hlavně u dělníků jako grilované občerstvení či polévka za v přepočtu zhruba 30 Kč. Thajská veterinářka Katherine Polak spolupracující s nevládní organizací předala výsledky studie kambodžským úřadům, ti prý byli rozsahem obchodu šokováni.

Jak hrůzný postup vypadá

Říkáte si, kde lidé berou psy? Lovci zkrátka sledují zatoulané psy nebo dokonce obchází rodiny a nabízejí za jejich psa například kuchyňské náčiní. Pak ale také existují zloději psů, kteří psy kradou lidem. Poté ulovené psy strčí do klece umístěné na motorce a dále je prodají zprostředkovatelům, kteří jim platí podle váhy psů. A kolik si vydělají? Za 1 kg dostanou v přepočtu asi 50-70 Kč. Co je se zvířaty dál? Odvezou se na venkovská jatka, tam psi v malé kleci čekají na strašnou smrt. Vyděšení psi jsou jeden po druhém postupně vytahováni z klece za pomocí smyčky, někdy je s nimi několikrát mrštěno o klec, aby prý nevyli. Tento hrůzný počin může trvat i 10 minut, poté je pes takzvaně doražen.

Dá se hovořit o brutální a bezcitné porážce, která je prováděna několika surovými způsoby. Jde o umlácení klacky, věšení na stromy, utopení v igelitových pytlích nebo házení živých psů do vařicí vody, píše o tom server The Phnom Penh Post. Denně se takto podle místních zabije kolem desíti psů. Pak se pes stáhne z kůže, kostra se uvaří a maso naporcuje. Lidé tam odvádí takovou ohavnou práci bez ohledu na utrpení zvířat či na hygienu, ani nekontrolují, zda náhodou nemají zvířata vzteklinu. V Kambodži je mimo jiné jeden z nejvyšších výskytů vztekliny na světě a většina případů je způsobena právě kousnutím od psa. Vědci tvrdí, že obchod se psím masem ohrožuje veřejné zdraví, neboť přenáší potenciálně infikovaná zvířata po celé zemi.

Proč se v Kambodži jí psí maso?

Poptávka je velká, konzumenti prý chválí psí maso pro jeho chuť, která má být podobná hovězímu. Podle jednoho z místních obyvatel vyhledávají lidé v Kambodži psí maso hlavně přes zimu, protože jim prý dodá energii a zahřeje tělo. Tomu věří hlavně manuální pracovníci, kteří maso pojídají. Psí maso je ale také vyhledáváno kvůli svým údajně zázračným účinkům. V Kambodži lidé věří, že pojídání masa hlavně černých psů nebo pití jejich krve léčí všechny vnitřní nemoci, informuje o tom organizace Fight Dog Meat. Podle některých lidí pak psí maso podporuje mužnost. Neexistuje však žádný vědecký důkaz, že by konzumace masa psů měla nějakou léčivou hodnotu, samozřejmě bez ohledu na to, jakou barvu zvíře má. Dokonce sám guvernér Phnompenhu vyhlásil plán vypořádat se skrze konzumaci psího masa s pouličními psy.

Mají v Kambodži doma také psí mazlíčky?

Možná vás napadne otázka, zda v Kambodži psi nežijí s lidmi jako jejich mazlíčci a možná právě proto tam psy zabíjí. Opak je pravdou, lidé tam také mají své pejsky a dokonce je mají doma přímo i lidé, kteří jiné psy jedí či zabíjí pro jídlo. Svého psa by prý tito lidé neuvařili, ale špatné psy ano. Podle některých jsou totiž prý zabíjeni jen ti psi, které do restaurací prodali jejich majitelé například kvůli tomu, že napadli jiná zvířata nebo jednoduše neposlouchali. Jenže pravdou je, že mnohé psí oběti pocházejí z krádeží ze zahrad a dvorků lidí. Kradené psy prý zloději do restaurací vozí každý den. I v Kambodži se naštěstí šíří nesouhlas se zabíjením a konzumací psů.

Brutální festival psího masa v čínském v Jü-linu

Kambodža není jedinou zemí, která oplývá krutostí. V čínském Jü-linu se například každoročně koná festival psího masa, kde jsou nabízeny kočky a psi. Festival byl spuštěn roku 2009, ale kvůli tlaku veřejnosti ho po pěti letech přestalo město podporovat, takže akce se již sice oficiálně nekoná, ale i přesto přetrvala. Jakto? Hromadný prodej psího masa totiž v Číně zakázaný není. Celá akce trvá 10 dní a funguje jako jedno obrovské tržiště, kde se na jednom místě se psím masem obchoduje a na druhém se rovnou připravené maso podává ke konzumaci. Zvířata tam jsou prý dokonce grilovaná zaživa. Každoročně se tam kvůli festivalu zabije kolem 10 000–15 000 psů, ale nikdo nezná přesné číslo psích obětí.

Chutná tolik Číňanům psí maso, že se schylují k takovým surovostem? Podle výzkumu Dataway Horizon a Capital Animal Welfare Association psí maso neochutnalo téměř 70 % Číňanů a ti, kteří ho pozřeli, prý většinou nedopatřením. Pojídání psů tedy určitě není čínskou tradicí, to potvrdil deník The Economist. Pak se nabízí otázka, proč tedy festival vůbec funguje. Podle všeho jde o kriminální byznys a psí maso je zkrátka jen lukrativním zdrojem příjmu. V pochybných restauracích se například psí maso maskuje za kvalitnější maso, díky tomu mají majitelé restaurací vyšší zisk.

Nadějná budoucnost pro psy, tedy alespoň pro ty v Číně, přece možná existuje. Pes je v Pekingu totiž stále oblíbenějším domácím mazlíčkem lidí, a to by snad mohlo časem poptávku po psím mase zmírnit nebo úplně zrušit. Dále čtěte: Konflikty mezi lidmi a zvířaty se zintenzivňují po celé planetě. Budou sloni čelit vyhynutí?

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda