Nebezpečný virus zabije devět z deseti nakažených. Vědci varují před globální epidemií
V jižní Asii se šíří smrtící virus nipah, u kterého existuje až 90procentní pravděpodobnost úmrtí nakažených. Virus se nyní šíří na obrovském území v Indii a Bangladéši a vědci se obávají epidemie globálních rozměrů. Na zákeřný virus přitom neexistují žádné vakcíny ani léky.
Virus s názvem nipah byl objeven před dvaceti lety v Singapuru a mezi odborníky vzbuzuje velké obavy, protože má mezi viry skutečně obrovskou úmrtnost. Během poslední epidemie virus zabil v různých oblastech 40 - 90 procent nakažených lidí. Od roku 1999, kdy byl virus objeven, se nepodařilo vyvinout žádnou vakcínu ani účinný lék.
V souvislosti s podobnými hrozbami byl v roce 2017 založen spolek CEPI, který sdružuje přední světové expertní týmy s cílem urychlit vývoj vakcín a léků na nové nebezpečné viry. Jedním z prvních virů, kterým se vědci zabývali, byl právě nipah, který patří mezi nejnebezpečnější viry na světě.
Virus přenáší některé druhy kaloňů a prasat, kteří ho mohou přenést na člověka přímo, nebo se člověk může nakazit konzumací jejich masa. Během dvou let od objevení se virus rozšířil do Bangladéše, kde způsobil od roku 2001 několik prudce se šířících nákaz. Loňská epidemie v indické Kérale zabila až dvacet lidí.
Nipah dostal své jméno podle stejnojmenné vesnice v Malajsii, kde vypukla epidemie již v devadesátých letech. Virus způsobuje zánět mozku a nakažené většinou provází vysoké horečky spolu se silnými bolestmi hlavy. Pokročilé onemocnění se dále projevuje malátností a výjimkou nejsou ani stavy kóma, které předchází smrti. Dále čtěte: (Archeologové odkryli děsivý hrob. Několik malých dětí tam bylo pohřbeno neobvyklým způsobem).