Nebezpečný virus zabije devět z deseti nakažených. Vědci varují před globální epidemií

 Země a Příroda 
11. prosince 2019 09:28 / Lukáš Bauer
  12
📷
3 fotografie v galerii
Virus nipah patří mezi nejnebezpečnější na světě Internet
Na světě existuje spousta velice smrtících virů a mezi tyto patří také nipah, který má rekordně vysokou úmrtnost nakažených. Vědci tvrdí, že tento virus zabije až devadesát procent nakažených jedinců a považují ho za velkou potencionální hrozbu.

V jižní Asii se šíří smrtící virus nipah, u kterého existuje až 90procentní pravděpodobnost úmrtí nakažených. Virus se nyní šíří na obrovském území v Indii a Bangladéši a vědci se obávají epidemie globálních rozměrů. Na zákeřný virus přitom neexistují žádné vakcíny ani léky.

Virus s názvem nipah byl objeven před dvaceti lety v Singapuru a mezi odborníky vzbuzuje velké obavy, protože má mezi viry skutečně obrovskou úmrtnost. Během poslední epidemie virus zabil v různých oblastech 40 - 90 procent nakažených lidí. Od roku 1999, kdy byl virus objeven, se nepodařilo vyvinout žádnou vakcínu ani účinný lék.

V souvislosti s podobnými hrozbami byl v roce 2017 založen spolek CEPI, který sdružuje přední světové expertní týmy s cílem urychlit vývoj vakcín a léků na nové nebezpečné viry. Jedním z prvních virů, kterým se vědci zabývali, byl právě nipah, který patří mezi nejnebezpečnější viry na světě.

Virus přenáší některé druhy kaloňů a prasat, kteří ho mohou přenést na člověka přímo, nebo se člověk může nakazit konzumací jejich masa. Během dvou let od objevení se virus rozšířil do Bangladéše, kde způsobil od roku 2001 několik prudce se šířících nákaz. Loňská epidemie v indické Kérale zabila až dvacet lidí.

Nipah dostal své jméno podle stejnojmenné vesnice v Malajsii, kde vypukla epidemie již v devadesátých letech. Virus způsobuje zánět mozku a nakažené většinou provází vysoké horečky spolu se silnými bolestmi hlavy. Pokročilé onemocnění se dále projevuje malátností a výjimkou nejsou ani stavy kóma, které předchází smrti. Dále čtěte: (Archeologové odkryli děsivý hrob. Několik malých dětí tam bylo pohřbeno neobvyklým způsobem).

Témata: virus, smrt, nipah
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod