Ledová Sibiř se otepluje. Rozsáhlé území se může již brzy stát obyvatelným

 Země a Příroda 
12. června 2019 13:06 / Lukáš Bauer
  1
📷
2 fotografie v galerii
Sibiř se může stát mnohem teplejší než dnes Internet
Koncem 21. století se podle vědců může stát, že rozsáhlé a dnes neobyvatelné části Sibiře mohou být mnohem teplejší než dnes. Podle týmu ruských a amerických vědců, kteří na studii pracovali, se v zimních měsících může Sibiř oteplit až o 10 stupňů Celsia.

Díky klimatickým změnám se mohou rozsáhlé oblasti na Sibiři stát do konce tohoto století obyvatelnými. Tvrdí to tým amerických a ruských vědců ve své nejnovější klimatické studii. 

Rozsáhlá oblast o rozloze 13 milionů kilometrů čtverečních se táhne od pohoří Ural až k Tichému oceánu a tvoří více než tři čtvrtiny ruského území. Díky těžkým životním podmínkám je však hustota obyvatel v této oblasti velice nízká a severní část Sibiře je prakticky neobyvatelná.

„Lidské migrace v minulosti byly spojené s klimatickými změnami. Jak si civilizace vyvíjely technologie, které jim umožňovaly se adaptovat, lidé se stávali stále méně závislými na životním prostředí, zejména, co se týká klimatu,“ uvedla vedoucí výzkumu Elena Parfenovová.

Vědci využili pro výzkum kombinaci několika počítačových modelů, které simulovaly nejrůzněší scénáře klimatického vývoje a došli k závěru, že Sibiř se může výrazně oteplit během velice krátkého období.

Simulace tak naznačují, že asijské Rusko v roce 2080 bude pokrývat jen 40 permafrostu a díky tomu se mohou výrazně zlepšit životní podmínky obyvatel některých oblastí. Vědci však upozorňují, že infrastruktura v těchto regionech je velice slabá, a proto se nedá počítat s nějakým masovým přelivem obyvatelstva. Dále čtěte: (Prastarý led ukrytý pod povrchem Antarktidy ukrývá velmi cenné informace).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město