Vědci zanedbali během výzkumu důležitou skutečnost. Upozornila je až satelitní data
Odhady ohledně rostoucích hladin moří z roku 2013 uváděly, že v roce 2100 by mohla hladina vzrůst o jeden metr. Analýzou dat však vědci zjistili, že tyto odhady byly mylné a hladiny moří rostou ve skutečnosti mnohem rychleji.
Vědci však varují, že pokud lidstvo nadále bude pokračovat ve vypouštění obrovských množství emisí skleníkových plynů, hladina může stoupnout až dvojnásobně. Velkou mírou k této skutečnosti může přispět tání ledovců v Grónsku.
Pokud by tento scénář skutečně nastal, ovlivnilo by to životy milionů lidí po celém světě, zejména pak v přímořských oblastech. Takový nárůst by se udál, kdyby se Země v průměru oteplila o pět stupňů Celsia oproti hodnotám před průmyslovou revolucí.
Odhady o budoucím stoupání moří dělali experti na grónský a antarktický ledovec. Stále více se obávají o stav těchto velkých ledových ploch. Satelitní záběry totiž ukazují, že ledová pokrývka se na více územích ztrácí rychleji, než předpokládaly dosavadní modely.
Nyní se svět řídí Pařížskou klimatickou dohodou, která má za cíl udržet oteplení Země na hranici dvou stupňů Celsia. Šance, že dojde k oteplení až o pět stupňů Celsia, což by mělo za následek zvýšení hladiny o dva metry, je v současné době přibližně pětiprocentní. Přesto však vědci chtějí včas varovat lidstvo před nadměrným vypouštěním emisí do atmosféry. Dále čtěte: (Lidstvo čelí vážné krizi, přírodu likvidujeme závratným tempem).