Vědci varují: Indii čekají koncem století velké existenční problémy

Indii mohou koncem století postihnout obrovská sucha
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
25. května 2019 14:48 / Shutterstock
  33   6
Extrémní suchá období v nejlidnatější zemi na světě Indii si každým rokem připisují více obětí. Vědecké analýzy varují, že již koncem jednadvacátého století bude mnoho indických oblastí neobyvatelných a sucha mohou ohrozit životy stovek milionů lidí.

Celá řada vědeckých analýz varuje před zhoršujícími se životními podmínkami v některých indických oblastech. V této nejlidnatější zemi světa s více než miliardou obyvatel hrozí podle předpovědí již koncem století doslova kolaps v souvislosti s extrémním suchem. Katastrofické dopady suchého klimatu pocítí miliony obyvatel indických velkoměst.

„Některá města se stanou neobyvatelnými v případě, že světové vlády nezačnou tento problém zodpovědně řešit a včas neupozorní obyvatele, že existuje,“ uvedla pro New York Times Sujata Sauniková, která se tomuto tématu věnuje na Harvardově univerzitě a v minulosti se podílela na ekologických projektech pro indickou vládu. Podle předpovědí Saunikové může katastrofální sucho postihnout až 1,5 miliardy lidí po celém světě.

Problém se týká zejména jižní Asie, kde se obecně velice špatně hospodaří s vodními zdroji a zdejší velkoměsta jsou přelidněná. Život v těchto metropolích bude stále těžší a koncem století může propuknout krize.

Předpovědi vychází ze studie, která hodnotí dopady klimatických změn na smrtící kombinaci horka a vlhka, která se měří pomocí takzvané teploty vlhkého vzduchu (WBT). Pokud dosáhne hodnoty 35 WBT, nemůže se lidské tělo již ochlazovat pocením a i zdraví lidé sedící ve stínu zhruba do šesti hodin zemřou.

Výzkum ukázal, že nejzávažnější důsledky globálního oteplování mohou zasáhnout státy, jako je Indie, Pákistán a Bangladéš, kde se emise uhlíku dále zvyšují s tím, jak se tyto země snaží dostat z chudoby další miliony lidí.

Indie a okolní země se už několikrát přesvědčily, že tato hrozba je skutečná. První tragické sucho, které vědci odborně popsali a analyzovali, zasáhlo v květnu roku 2010 město Ahmadábád, pětimilionovou aglomeraci ve státě Gudžarát. Teploty tehdy vystoupaly na 48 stupňů Celsia ve stínu. V souvislosti s tím se zvýšila také úmrtnost o neskutečných 43 procent.

Studie navíc naznačují, že v budoucnu rozhodně nebude lépe a extrémní teploty mohou po celém světě zabíjet miliony lidí. Podle světových expertů je nejvyšší čas přijímat opatření, která dopady nezvratného trendu minimalizují. Dále čtěte: Změní se venkov na neúrodnou polopoušť? Sucho a nedostatek vody je už alarmující.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Kočky se mohou snadno přehřát. Pomozte jim překonat horké letní počasí

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Zavřít reklamu