Uhynul poslední samec nosorožce sumaterského v Malajsii. Tento druh je blízko vyhynutí

Nosorožec sumaterský je na pokraji vyhynutí
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
29. května 2019 06:52 / Internet
  10   0
Tento týden uhynul poslední samec nososorože sumaterského žijící v Malajsii. V oblasti tak žije už jen poslední samice tohoto kriticky ohroženého druhu. Tento tvor tak může brzy následovat afrického nosorožce bíleho, který je prakticky považován za vyhynulého.

Během tohoto týdne informovala média o tom, že v Malajsii uhynul poslední samec kriticky ohroženého nosorožce sumaterského. V celém regionu tak žije poslední samice jménem Iman.

Samec, který uhynul, měl jméno Tam a pobýval v přírodní rezervaci v malajském státě Sabah na ostrově Borneo poté, co byl odchycen ve volné přírodě. O několik let později byla odchycena ještě samice Iman a druh byl ve volné přírodě vyhlášen za vyhynulý.

Biologové a ochránci přírody spočítali populaci nosorožce sumaterského na 30 až 80 jedinců, kteří žijí převážně na indonéském ostrově Sumatra. Díky jejich izolovanosti způsobené pytláctvím se ale páří velice málo.

Experti odhadují, že tento druh může ve volné přírodě velice brzy vyhynout, dokonce už v příštím desetiletí. Nosorožec sumaterský tak může následovat afrického nosorožce bílého, jehož severní druh je považován již za vyhynulého.

Malajsie se od roku 2011 pokouší o odchov tohoto druhu s pomocí nitroděložního oplodnění, zatím ale neúspěšně. Genetický materiál uhynulého samce byl uchován pro příští pokusy o rozmnožení tohoto nejmenšího druhu nosorožců. Dále čtěte: (Vědci chtějí k záchraně téměř vyhynulého nosorožce použít speciálního robota).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Smartphone od známé značky už si nekoupíte. Končí s výrobou

Dům a zahrada

Nevyhazujte zbytky zeleniny. Z jejich odřezků si snadno vypěstujete novou

Cestování

Inspirace na víkend. Zatoulejte se na jedno z nejzajímavějších míst v České republice

Zavřít reklamu