Konečně dobrá zpráva pro zvířata, která žijí v Africe

Slon africký stále patří mezi druhy s nejistou budoucností
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
01. června 2019 09:42 / Internet
  0   0
Podle nejnovější vědecké studie pytláctví v Africe za poslední roky značně pokleslo. Přesto je ale stále celá řada tvorů na pokraji vyhynutí. Například zabíjení slonů kvůli klům se za poslední dobu výrazně snížilo, ale přesto je budoucnost slona afrického stále ohrožena.

Nová vědecká studie uvádí, že případů zabíjení afrických slonů kvůli slonovině v posledních letech ubývá. Navzdory pozitivní zprávě vědci varují, že ikonické zvíře je stále v ohrožení.

Na africkém kontinentu v současné době žije přibližně 350 tisíc slonů a pytláci jich ročně zabijí kolem 10 tisíc. Podle vědců toto tempo stačí k tomu, že sloni budou přežívat pouze v rezervacích a z volné přírody během příštích desetiletí prakticky zmizí.

Počátkem tohoto století bylo zabíjení slonů kvůli klům mnohem horší, protože čínská poptávka po slonovině byla na vzestupu. Svého maxima tato smutná skutečnost dosáhla v roce 2011 kdy bylo během jednoho roku zabito přibližně deset procent celkové sloní popoulace. 

V nové studii se vědci rozhodli prozkoumat, jak účinné byly různé zásahy v Africe na omezení pytláctví. Ukázalo se, že v roce 2017 míra zabíjení slonů pytláky klesla pod čtyři procenta.

V roce 2017 Čína zavedla zákaz obchodování se slonovinou. Vědci však zatím neumějí posoudit, jaký reálný vliv to mělo na pokles pytláctví. Ceny slonoviny totiž klesaly ještě před zákazem.

Kromě asijského snížení poptávky se podle něj musejí zlepšit i životní podmínky a informovanost lidí v afrických regionech. V místech, kde je vysoká míra korupce a chudoba, zůstává totiž míra pytláctví stále příliš vysoká. Dále čtěte: (Podivuhodný tvor z ledových vod je nejstarším žijícím obratlovcem na světě).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vše, co si stíhací pilot musí vzít do kokpitu. A není toho vůbec málo

Dům a zahrada

Zbavte se travního plevele nyní, když teprve roste. Ukážeme vám, jak na to

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu