Biologové vůbec poprvé zachytili na fotografii extrémně vzácnou bílou pandu

Panda s albinismem byla zachycena fotopastí v Číně
 Země a Příroda 
30. května 2019 09:26 / Internet
  20   0
Za pomoci fotopasti biologové zachytili v bambusovém porostu vzácnou bílou formu medvěda pandy. Medvěd panda s takzvaným albinismem, což je porucha tvorby barviva melanin, byl zachycen v Číně v přírodní rezervaci Wolong v provincii S-čchuan.

Na záběru z fotopasti čekalo na čínské vědce velké překvapení, když v bambusovém porostu zachytili medvěda pandu s unikátní poruchou, takzvaným albinismem. Tato porucha brání tvorbě melaninu, který je zodpovědný za správné zbarvení každého tvora.

Jedná se o vůbec první případ, kdy byl objeven medvěd panda s touto poruchou. Unikátní fotografie byla pořízena v čínské rezervaci Wolong v provincii S'-čchuan infračervenou kamerou ve výšce zhruba dvou tisíc metrů nad mořem.

Zaměstnanci rezervace uvedli, že se pravděpodobně jedná ještě o mládě staré maximálně dva roky. Pohlaví vzácného medvěda však ze snímku určit nedokázali.

Albinismus je velice vzácná genetická porucha, která se vyskytuje u zvířat i člověka. Díky této poruše tělo nedokáže tvořit dostatek pigmentu, což se projevuje na všech částech těla, které jsou normálně zbarvené.

Člověk i zvířata postižená albinismem jsou citlivější na sluneční záření a mohou mít také problémy s viděním. V přírodě jsou tato zvířata také snadnější kořistí pro predátory, protože jsou mnohem lépe vidět.

Tato panda však podle expertů vypadala velice silně, a proto lze předpokládat, že ji její genetická mutace život nijak negativně neovlivnila. Dále čtěte: (Podivuhodný tvor z ledových vod je nejstarším žijícím obratlovcem na světě).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Facebook konečně spouští v Evropě svoji seznamovací platformu

Dům a zahrada

Vypěstujte si vlastní zelený čaj. Není to těžké a získáte tím krásnou pokojovou rostlinu

Cestování

Opravdový poklad mezi ostrovy. Na návštěvu bez povolení ale zapomeňte

Zavřít reklamu