Vědci objevili v jezeře, které bylo tisíce let ukryté před světem, mrtvé tvory. Jejich odolnost je neuvěřitelná
Koncem roku 2018 američtí vědci oznámili, že se jim po dlouhém vrtání podařilo projít 1 084 metry silnou vrstvou antarktického ledu, pod níž se nachází již dříve objevené Mercerovo jezero. Vědci nyní zveřejnili zprávu, ve které popisují, co všechno v těchto neprobádaných a před světem ukrytých vodách našli.
Vědci nejdříve zkoumali jezero za pomoci radarů s cílem zmapovat zdejší prostředí. O to větší překvapení pro ně bylo, když v tamních vodách objevili mrtvé želvušky. Tento dávno ztracený svět totiž leží 1 084 metry pod antarktickým ledem.
Osminohé želvušky, které tam objevili, připomínají druh, který se vyskytuje normálně v bažinách. V jezeře ale objevili také kořeny dávných rostlin, které jim nejdříve připomínaly červy.
Podle dosavadního výzkumu se vědci domnívají, že tito tvorové obývali jezera a potoky v oblasti Transatlantických hor, které leží asi 50 kilometrů od Mercerova jezera. Poté se oblast výrazně ochladila a veškerý život zde byl zahuben. Biologové se také pokusí analyzovat jejich DNA, což by mohlo výrazně usnadnit jejich pohled do tohoto dávného ekosystému.
Želvušky jsou maximálně jeden milimetr velcí a prakticky nezničitelní tvorové, kteří přežijí i teplotu přesahující 120 stupňů Celsia. Stejně bezproblémově však odolávaly i mrazu. Dospělé želvušky přežily i zchlazení na teplotu blízkou absolutní nule (272,8 stupně pod nulou).
Tito bezobratlí tvorové totiž využívají takzvané kryptobiózy. V tomto stavu se zapouzdří a jejich těla se stávají neproniknutelnou pevností. Ale zdá se, že to není zdaleka jediný trumf, který tito drobní tvorové mají. Dále čtěte: (Podivuhodný tvor z ledových vod je nejstarším žijícím obratlovcem na světě).