Vědci objevili v jezeře, které bylo tisíce let ukryté před světem, mrtvé tvory. Jejich odolnost je neuvěřitelná

 Země a Příroda 
23. ledna 2019 13:44 / Lukáš Bauer
  1
📷
4 fotografie v galerii
Vědci se provrtali hluboko pod led Antarktidy Internet
Již před časem bylo hluboko pod ledem Antarktidy objeveno jezero, do něhož se nyní vědci za pomoci speciálních přístrojů provrtali. Uvnitř uzavřeného jezera, které nespatřilo slunce tisíce let, byli objeveni živí tvorové. Jedná se o velice odolné želvušky, které jsou schopné přežít extrémní podmínky.

Koncem roku 2018 američtí vědci oznámili, že se jim po dlouhém vrtání podařilo projít 1 084 metry silnou vrstvou antarktického ledu, pod níž se nachází již dříve objevené Mercerovo jezero. Vědci nyní zveřejnili zprávu, ve které popisují, co všechno v těchto neprobádaných a před světem ukrytých vodách našli.

Vědci nejdříve zkoumali jezero za pomoci radarů s cílem zmapovat zdejší prostředí. O to větší překvapení pro ně bylo, když v tamních vodách objevili mrtvé želvušky. Tento dávno ztracený svět totiž leží 1 084 metry pod antarktickým ledem.

Osminohé želvušky, které tam objevili, připomínají druh, který se vyskytuje normálně v bažinách. V jezeře ale objevili také kořeny dávných rostlin, které jim nejdříve připomínaly červy. 

Podle dosavadního výzkumu se vědci domnívají, že tito tvorové obývali jezera a potoky v oblasti Transatlantických hor, které leží asi 50 kilometrů od Mercerova jezera. Poté se oblast výrazně ochladila a veškerý život zde byl zahuben. Biologové se také pokusí analyzovat jejich DNA, což by mohlo výrazně usnadnit jejich pohled do tohoto dávného ekosystému.

Želvušky jsou maximálně jeden milimetr velcí a prakticky nezničitelní tvorové, kteří přežijí i teplotu přesahující 120 stupňů Celsia. Stejně bezproblémově však odolávaly i mrazu. Dospělé želvušky přežily i zchlazení na teplotu blízkou absolutní nule (272,8 stupně pod nulou).

Tito bezobratlí tvorové totiž využívají takzvané kryptobiózy. V tomto stavu se zapouzdří a jejich těla se stávají neproniknutelnou pevností. Ale zdá se, že to není zdaleka jediný trumf, který tito drobní tvorové mají. Dále čtěte: (Podivuhodný tvor z ledových vod je nejstarším žijícím obratlovcem na světě).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda