Opravdu máme pevnou půdu pod nohama? Je to jen iluze. Cestujeme vlastně stále
Země pod našima nohama, ač to tak nepůsobí, je totiž neustále v pohybu. Tektonické desky, či tektonické kry, do kterých je zemská kůra rozlámaná, se vůči sobě stále pohybují. Rychlost dosahuje 5 až 10 centimetrů za rok. Posun to sice není nijak dramatický, ale jeho následky mnohdy dramatické jsou. Posuny desek jsou odpovědné za zemětřesení i sopečnou činnost.
Země se tak v důsledku vzájemného pohybu tektonických desek neustále proměňuje. Kontinenty vznikaly i zanikaly, případně se spojovaly v superkontinenty. Na ten asi nejznámější, Pangeu, nám zůstaly památky dodnes. Když se přibližně před 300 miliony let kontinenty poprvé spojily v Pangeu, vytvořilo se mnoho pohoří, z nichž například Ural nebo Atlas přetrvaly až do současnosti.
Celý zemský povrch tvoří 6 velkých a řada malých desek. Mezi ty velké řadíme desky Pacifickou, Severoamerickou, Jihoamerickou, Euroasijskou, Africkou, Arktickou a Indo-australskou, která bývá někdy dělena na Indickou a Australskou. Tloušťka těchto starých kontinentálních desek dosahuje i více než 200 km. A právě pohyb a srážky těchto desek vyvolávají zemětřesení, vulkanickou aktivitu a v jejich důsledku vznikají i pohoří a hlubokomořské příkopy. Příroda ovšem tvoří i jiné kry než tektonické. Podívejte se, co umí vytvořit.
Každá z desek putuje po vnějším zemském plášti nejenom jinou rychlostí, ale i jiným směrem. Například Australská deska, jež má rozlohu přibližně 47 milionů kilometrů čtverečních, se pohybuje severním směrem rychlostí kolem 7 centimetrů za rok. Celý australský kontinent se v důsledku toho posunul od roku 1994 přibližně o 1,7 metru. Přes tento neustálý, pomalý, leč trvalý pohyb zůstávají například souřadnice GPS beze změny. Mění se to, co se na nich konkrétně nachází.
Jezdíte-li tedy podle navigace, nemusíte mít, vzhledem k rychlosti či vlastně pomalosti posunu desek strach, že vámi udaný cíl se posunul natolik, že dojedete někam úplně jinam. A pokud ano, pak za to pohyb zemských desek určitě nemůže.