Čeká nás bouřková budoucnost. Bouře budou častější a silnější, než jsme byli dosud zvyklí

 Země a Příroda 
04. prosince 2018 13:36 / Karel Kovka
  0
📷
4 fotografie v galerii
Prudké letní bouřky s přívalovými dešti jsou stále častější Shutterstock
Letní bouřky nejsou žádným neobvyklým jevem. Znali je naši předkové a známe je i my. Změny klimatu však podle předpovědí způsobí, že bouře, a nejenom ty letní, budou mnohem častější, silnější a tím i ničivější.

Náhlé silné bouřky doprovázené obrovským množstvím srážek, které způsobí bleskové povodně, mnohdy jsou doprovázeny i silným větrem a krupobitím a které způsobují obrovské škody na majetku a bohužel i ztráty na životech, jsou poslední dobou stále častější.

Vědecká studie zveřejněná minulý měsíc v odborném časopise Environmental Research Letters tvrdí, že pokud se nepodaří výrazným způsobem snížit emise skleníkových plynů, budou silné bouře doprovázené přívalovými dešti hrozit nad severní polokoulí mnohem častěji než dosud.
 
Do konce století by se mohl v Evropě a Severní Americe počet silných bouří zvýšit na trojnásobek současného stavu. Dopad bude podle autorů studie závažný. Silné bouře s sebou totiž budou přinášet také častější povodně. Extrémní srážky při teplejším klimatu zesílí jak intenzitou, tak frekvencí. Povodně prostě budou silnější a častější.

Významnou roli v rozmanitosti každodenního počasí hrají mimotropické cyklony, které jsou poháněné takzvaným tryskovým prouděním, tedy prouděním vzduchu v atmosféře ze západu na východ. Jde o oblast nízkého tlaku v centru bouře, kolem které se proti směru hodinových ručiček otáčí vítr. To vede k tomu, že teplý vzduch se posouvá z jihu a studený vzduch ze severu. Na místech, kde se teplý a studený vzduch setkávají, se formují fronty, které pak mohou způsobovat silné deště. Právě ty nejsilnější bouře, které vznikají tímto způsobem, jsou pak zodpovědné za ty nejhorší povodně jak v Severní Americe, tak i v Evropě. Bleskové povodně pak přinášejí obrovské ztráty na životech i rozsáhlé škody materiální. O oteplování planety, El Niňu a obdobích sucha, jsme psali v tomto článku.
 
Schopnost předvídat takové bouře se tak stává pro vlády, pojišťovny i další instituce čím dál tím důležitější. Zpřesní-li se předpovědi kdy a jak často se v budoucnosti takové bouře budou vyskytovat, dají se podle nich připravovat nejrůznější opatření ke zmírnění následků.
 
V nové práci vědci vycházeli z nejnovějších metod, které sledují bouře a na základě těchto dat vytvářejí modely jejich budoucího chování. Díky tomu byli schopní vytvořit přesnější předpověď než dříve. Jejich práce konstatuje, že do konce století se počet bouří jistě zvýší, pokud se nepodaří výrazně snižovat emise skleníkových plynů. A právě ty nejsilnější bouře budou přicházet asi trojnásobně často.
 
Tak uvidíme, zda ty nejnovější metody přinesou přesnější předpovědi. S trochou nadsázky by se zatím dalo říci, že předpovídají-li meteorologové bouřky a deště, pak zkušenost velí nakoupit opalovací krémy a v opačném případě zase holínky a deštníky.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky