Když se příroda změní v zabijáka: Vražedné jezero zabíjelo vše živé v širokém okolí

Jezero před erupcí změnilo barvu
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
27. prosince 2018 14:09 / Internet
  17   1
Divoká příroda je krásná, ale jsou chvíle, kdy se zcela nečekaně, bez varování a zdánlivě bez jakékoli příčiny, změní v nelítostného zabijáka.

Je klidný večer 21. srpna roku 1986 a obyvatelé údolí u jezera Nyos v Kamerunu se pozvolna ukládají ke spánku. Nic nenasvědčuje tomu, že za pár hodin se klidné údolí změní během pár okamžiků v údolí smrti. Náhle se od jezera ozve silný rachot. Po zhruba dvaceti vteřinách však utichne, a tak jdou všichni v klidu spát.

V noci však z jezera vyrazí do výšky přibližně 100 metrů mohutný gejzír a vytvoří mlžný mrak, který pozvolna stéká do údolí. Mrak se převalí přes dvě údolí a několik vesnic a v okruhu asi 25 km zabije vše živé. Zahyne na dva tisíce obyvatel okolních vesnic, tisíce kusů domácích zvířat a nezjištěný počet divokých zvířat v okolních lesích. Nejhůře jsou postižené vesnice Cha, Su’bum a zejména jezeru nejbližší Nyos, kde přežije jediný člověk.

Když dorazí armáda, tak v obavě před náhlou epidemií cholery pohřbí všechny nalezené oběti do společného hrobu. Přeživší lidé mají problémy s dýcháním a popáleninami. Sužuje je těžký bolestivý kašel, pálí je oči a nos. Stovky jich jsou převezeny do nemocnic a tisíce evakuovány. Příčiny tragédie nikdo netuší. Na místo přilétají experti z několika zemí, aby zjistili, co se vlastně stalo. S nejvražednější řekou světa se můžete seznámit v tomto článku.

Nakonec zjistí, že za tragédii může samotné jezero, které podle výpovědí obyvatel několik dní před událostí změnilo barvu z průzračně modré na červenohnědou, a na hladině se objevily uhynulé ryby. Experti zjistí, že zabíjel oxid uhličitý.

Obtížnější bylo zjistit, co vlastně způsobilo jeho masivní únik z jezera, které se nachází v sopečném kráteru. Nyos je vyhaslá neaktivní sopka a tak sopečný výbuch nepřipadá v úvahu. Na vině nemohlo být ani zemětřesení, protože v okolí nebyla žádná seismická aktivita zaznamenána. Po mnoha výzkumech byla nakonec příčina odhalena.

Nyos patří mezi jediná tři jezera na světě, kde dochází k tzv. limnickým erupcím. Pod jezerem, přibližně v hloubce 80 km, se nachází magma, které uvolňuje oxid uhličitý a další plyny. Ty se hromadí u dna a v kritickém množství se mohou uvolnit a vylétnout nad hladinu. „Jako byste jezero obrátili naruby nebo bouchli šampaňské, kterým jste předtím pořádně zatřepali. Ovšem šampaňským, které má kilometr na šířku a dva na délku“, uvedl jeden z expertů.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu