Kočky a lidé. Tisíce spokojených společných let

Kočky patří k domácím mazlíčkům již tisíce let
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
10. prosince 2018 15:19 / Shutterstock
  49   3
Kočky patří spolu se psy mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky. Oproti psům mají tu výhodu, že pokud jim dáte dostatek potravy a vody, vydrží samy doma klidně i přes víkend, pokud máte namířeno někam, kam domácí mazlíčci nesmějí.

Když lidé ještě žili lovecko-sběračským způsobem života, hodili se jim hlavně psi, kteří jim pomáhali v lovu a chránili je před predátory. Proto byli psi domestikováni daleko dřív než kočky. Postupně se ale způsob obživy proměnil a s ním se do lidské obliby dostal i nový přítel člověka. Předpokládá se, že do blízkosti lidí se začaly kočky stahovat se vznikem prvních lidských sídel už někdy před 10 až 12 tisíci lety.

Přechod člověka k zemědělskému způsobu obživy vyvolal nutnost uschovávat zásoby obilí. Problémy ovšem začali způsobovat hlodavci. A ti zase přilákali divoké kočky, které se začaly stahovat do blízkosti lidských sídel. Takto pravděpodobně vznikla oboustranně výhodná symbióza. Kočky člověka zbavily škůdců a lidé šelmám poskytli potravu v podobě hlodavců.

Ve starověkém Egyptě byly kočky hýčkanými a oslavovanými zvířaty, o čemž svědčí kočičí sošky, obrazy koček v egyptských pyramidách a kočičí mumie. Měly i svou bohyni a před zabitím rukou člověka je ochraňoval zákon, který mimo jiné zakazoval vývoz koček ze země. I přesto se je Féničanům podařilo ukrást a rozšířili tak chov koček po celém Středomoří. Za vlády císaře Octaviana Augusta se kočky domestikovaly do římské společnosti. Římští legionáři je brali na vojenská tažení a zavlekli je až do Velké Británie. Na ostrovech byly kočky považovány za nositelky štěstí a nesměly se zabíjet.

Ještě v raném středověku byly kočky v Evropě ceněným zvířetem a Karel Veliký je zařadil mezi zvířata, která nesměla chybět na žádném selském či klášterním dvoře. Bohužel někdy ve 13. století prohlásila církevní inkvizice kočky za tvory posedlé zlými duchy. A až do raného novověku se kočkám nevedlo moc dobře. Kočky byly podle církevních představitelů zvířata nečistá, a tak byly věšeny či upalovány spolu s čarodějnicemi.

Tato smutná kapitola lidské omezenosti však naštěstí pominula a v období baroka a rokoka se kočky staly ozdobou šlechtických salonů. Postupně se pak jako užitečná a přítulná zvířátka rozšířila do celého světa. Podle studie francouzských vědců došlo k zabydlení světa kočkami domácími ve dvou vlnách. V první etapě se šelmy dostaly z Předního východu do oblasti Středomoří a Evropy. V druhé vlně se poté kočky rozšířily z Egypta do zbytku Afriky a také do Asie. Rozšíření koček však může mít i své negativní stránky. Psali jsme v tomto článku.

Na to, jak k šíření koček docházelo, je relativně jednoduchá odpověď. Domácí šelmy byly totiž oblíbeným společníkem na lodích, zejména při dlouhých plavbách, kdy lidé museli na palubách skladovat zásoby jídla. I zde totiž hrozilo, že cenné zásoby sežerou myši a krysy. A tak lodní kočky nechyběly na žádné lodi.

Před 150 lety pak člověk začal chovat kočky systematicky a začaly se pořádat první výstavy. První se konala v Crystal Palace v Londýně v roce 1871. Díky šlechtění vznikla postupně celá řada jednotlivých plemen kočky domácí, která se navzájem liší nejenom barvou srsti a její kvalitou, ale i stavbou těla, velikostí a barvou očí i povahovými vlastnostmi. A nová plemena těchto oblíbených domácích mazlíčků stále vznikají.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu