Vesmírný teleskop zachytil pozůstatky pradávné hvězdné exploze

 Vesmír 
15. srpna 2018 10:07 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Pozůstatky hvězdy poslal na Zemi teleskop Spitzer Internet
Rudé pásy plynu a prachu, které zůstaly daleko ve vesmíru po pradávné hvězdné explozi, byly zachyceny na fotografii, kterou k Zemi odeslal vesmírný teleskop Spitzer americké NASA. Jedná se o největší hvězdné pozůstatky v naší Mléčné dráze.

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil unikátní fotografii pozůstatků dávno zemřelé hvězdy. Zbytky v podobě rudých oblak plynů a prachu pochází ze supernovy známé jako HBH 3, která je jednou z největších v Mléčné dráze.

Pozůstatky supernovy, jež se táhnou do dálky asi 150 světelných let, zachytil vesmírný teleskop Spitzer. Hvězda, která vytvořila tuto krásnou vesmírnou podívanou, explodovala přibližně před miliónem let.

Objekt HBH 3 byl poprvé zpozorován v roce 1966 s pomocí rádiového teleskopu, který astronomům umožňuje prohlédnout mezihvězdný prach a zaznamenávat nízkofrekvenční záření, které lidské oko nevidí.

Spitzerův vesmírný dalekohled pozoruje vesmír v infračerveném světle, který má vyšší energii než rádiové vlny, stále je ale mimo viditelné spektrum.

Část pozůstatků supernovy HBH 3 září viditelným světlem. Tyto části jsou s největší pravděpodobností molekulárním plynem, který byl vymrštěn rázovou vlnou během výbuchu. Spolu s pozůstatkem supernovy jsou na fotografii zachyceny části mlhavých bílých mraků známých jako W3, W4 a W5, jež jsou molekulární mlhovinou v souhvězdí Cassiopeia.

Výzkumníci mapovali data z vesmírného teleskopu Spitzer na dva typy infračerveného světla, které tato oblast vyzařuje. „Infračervené světlo s vlnovou délkou 3,6 mikronů je zobrazeno modře, zatímco infračervené světlo s nižší energií s vlnovou délkou 4,5 mikronů je zobrazeno červeně,“ uvedli ve zprávě inženýři NASA. Dále čtěte: (Překvapivé odhalení o vzniku vesmíru).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná