Vědci zachytili signály z prvních hvězd, které pamatují vznik vesmíru

 Vesmír 
05. března 2018 09:15 / Lukáš Bauer
  1
📷
2 fotografie v galerii
Vesmír byl krátce po svém vzniku temným prostorem Shutterstock
Krátce po velkém třesku byl vesmír temným místem, které rozzářily první hvězdy teprve po 150 milionech let. První hvězdy byly obrovské, vyzařovaly ultrafialové světlo a měly velice krátkou životnost. Vědci nyní zachytili signály, které jejich přítomnost ve vesmíru potvrzují.

Nové generace teleskopů nám umožňují vidět stále hlouběji do vesmíru a získáváme tak lepší představu o jeho samotném vzniku. Přestože astronomové již pozorovali jedny z nejstarších galaxií a hvězd, stále bude existovat překážka, která nám i s tou nejdokonalejší technikou neumožní vidět ty opravdu původní části vesmíru, které přímo souvisí s jeho zrozením.

Během prvních 150 milionů let od velkého třesku byl vesmír téměř neprůhledný (příliš hustý), aby umožnil šíření světla. Existují však vlnové délky rádiových vln, které vycházejí přímo z temnoty. A právě těmito vlnami se podrobněji zabývala skupina astronomů z Arizonské státní univerzity a institutu MIT v observatoři Haystack.

Tým vědců strávil roky práce s velmi citlivým teleskopem, pomocí kterého zaznamenali kolísání velmi specifického signálu, jenž jim slouží jako nepřímé měření první hvězdné formace a obsahuje také informace o roli temné hmoty v ranném vesmíru.

Podle modelů by měly atomy vodíku zasažené světlem z prvních hvězd absorbovat rádiové vlny na velmi specifické frekvenci a vytvářet malé ponoření do takzvané „vodíkové linky“. Po letech pozorování a kontroly výsledků výzkumníci zaznamenali drobný pokles těchto signálů, po kterém pátrali. Objevili ale také něco, s čím příliš nepočítali – pokles byl dvakrát větší, než jaký předpovídaly počítačové modely. Možným vysvětlením mohlo být ochlazení atomů vodíku, což se ale nestane náhodou.

Vědci se proto domnívají, že atomy vodíku musela ochladit temná hmota. O temné hmotě se toho zatím příliš mnoho neví, ale autoři studie se domnívají, že mohla mít zásadní vliv na formování prvních hvězd ve vesmíru. Pro přesnější určení role temné hmoty během formování prvních hvězd astronomové ještě musí provést řadu měření a výzkumů.

Astronomové věří, že asi 25 procent vesmíru je tvořeno temnou hmotou, 70 procent ještě záhadnější a zatím pouze hypotetickou temnou energií a pouze 5 procent vesmíru je to co vidíme, tedy galaxie, hvězdy a planety. Nové výzkumy jsou tedy velice důležité proto, abychom plně pochopili těch 95 procent vesmíru.

Pokrok v objevování vesmíru je se stále se zdokonalujícími technologiemi v posledních letech značný, vědci například objevili poprvé planety v jiné galaxii, stále toho ale v globálním měřítku víme velice málo (Čtěte: Vědcům se podařil neuvěřitelný objev. Poprvé v historii našli planety v jiné galaxii).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod