Překvapivé odhalení o vzniku vesmíru

 Vesmír 
13. srpna 2018 11:44 / Erik Toman
  1
📷
2 fotografie v galerii
Jediná jistota je, že vesmír je nekonečný Depositphotos
Podle kanadských vědců nemusel vesmír vzniknout tak, jak jsme se učili ve škole v hodinách fyziky. Nemusel vzniknout během Velkého třesku a může být dokonce nepředstavitelně starý!

Nová teorie by mohla vysvětlit i tajemství černé díry. „Naše teorie naznačuje, že věk vesmíru by mohl být nekonečný,“ uvedl teoretický fyzik z University of Lethbridge v Albertě. Vypadá to, že vesmír nemusí mít vůbec žádný začátek. Nová koncepce kanadských vědců by dokonce mohla objasnit, co vlastně tvoří záhadné černé díry ve vesmíru.

Podle teorie Velkého třesku se měl vesmír zrodit zhruba před 13,8 miliardami lety. Z jakési ohnivé koule a z nekonečně husté, explodující hmoty vznikly počátky našeho vesmíru. Hypotéza je spojená s Einsteinovou teorií relativity, ve které se říká, že všechna hmota vesmíru byla kdysi koncentrovaná v jednom bodě. Podle vědců to tak ovšem nemuselo být.

Podle kvantové mechaniky je chování subatomárních částic v podstatě nejisté. Einsteinova teorie je však deterministická a počítá s tím, že když porozumíme přírodním zákonům, bude objasněno i chování částic v budoucnosti i minulosti. Teorie ovšem nepodchycuje chování černé hmoty, která působí gravitačními silami na objekty. Pomocí kvantové teorie přišli vědci s tvrzením, že vesmír je nekonečný. Známé teorie naznačují i to, že vesmír byl kdysi v dlouhých statických fázích a byl velmi malý a poté začal explodovat. Vědci zachytili signály z prvních hvězd, které pamatují vznik vesmíru. Čtěte zde.

Bez ohledu na to, jak přesně vznikl, vypadá to, že v určité fázi byl velmi malý. „Teorie, že byl v dobách svého pravěku ohnivou koulí je potvrzená,“ uvedl vědec Robert Brandenberger z McGill University z Montrealu.

Podle vědců je teorie Velkého třesku velmi zkreslená a vesmír tak možná vlastně nikdy nevznikl.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město