Krása letní oblohy. Pozorujte až 80 padajících hvězd za hodinu

Perseidy vytvářejí na noční obloze působivou podívanou
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vesmír 
20. července 2018 12:29 / Depositphotos
  0   0
Léto. Doba prázdnin, dovolených, teplých nocí a také Perseid. Nastává čas, kdy můžete pozorovat na obloze pouhým okem až 80 padajících hvězd za hodinu.

Zřejmě poprvé pozorovali úchvatnou podívanou desítek padajících hvězd Číňané už v dobách před naším letopočtem. Že se nejedná o jev náhodný, ale periodicky se opakující, zdokumentoval v osmnáctém století astronom Adolphe Quetelet, který si povšiml, že jejich radiant, tedy místo na obloze, odkud se zdá, že padající hvězdy pocházejí, leží poblíž souhvězdí Persea. A podle něj také dostanou svůj název. S jejich mateřskou kometou Swift-111 je v roce 1866 spojil italský astronom Giovanni Schiaparelli.

Perseidy tak nejsou návštěvníky přímo ze souhvězdí bájného řeckého hrdiny. Pocházejí z materiálu jádra zmíněné komety, která se rozpadá ohřevem při průletu kolem našeho Slunce a protíná zemskou dráhu jednou za 133 let. Naposledy jsme mohli tuto kometu pozorovat ze Země v roce 1992. Příští setkání pak proběhne až na počátku 22. století.

Se svou velikostí 27 kilometrů v průměru a rychlostí má kometa potenciál být v případě střetu pro Zemi hodně nebezpečnou. Energie, která by při střetu vznikla je odhadována přibližně na sedmadvacetinásobek energie než u asteroidu, který podle některých teorií vyhubil na Zemi dinosaury. Pravdou ovšem je, že při příštích dvou až třech průletech astronomové žádné drama nepředpokládají. Jaká se pravděpodobnost srážky Země s asteroidem ještě za našeho života se dozvíte v tomto článku.

Země protíná dráhu Perseid pravidelně každý rok zhruba od 17. července do 23. srpna. Nejlepší podmínky k pozorování nastávají většinou během maxima roje, tedy v noci z 12. na 13. srpna, kdy je možné na obloze zahlédnout, a to i pouhým okem, až 80 meteorů za hodinu. Podmínky k pozorování jsou nejlepší mimo velká města, kde je nejméně takzvaného světelného smogu.

Máte-li tedy možnost, tak si za nastávajících letních nocí tuto kouzelnou podívanou nenechte na noční obloze ujít.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu