Jakou barvu má vesmír? Astronomové to zjistili a rovnou ho poeticky pojmenovali

Výzkum ukázal, že za poslední miliardy let pozbyla barva kosmu velkou část modré složky
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vesmír 
02. června 2018 13:50 / Pixabay
  1   1
Je vesmír skutečně tak barevný jak je vidět na fotografiích? Kdybychom se na něj mohli zblízka podívat, viděli bychom vesmír tak, jak ho ukazují barevné fotografie? Vědci mají odpověď.

Podle vědců z Johns Hopkins University má vesmír světle béžovou barvu. K uvedenému závěru dospěli poté, co změřili světlo přibližně 200 tisíc galaxií, z nichž každá obsahuje miliardy hvězd, a vytvořili z něj průměr. Jednu barvu viditelnou lidským okem. NASA prohlašuje, že nejsme ve vesmíru sami. Více se dočtete zde.

Astrofyzikové ke svému objevu dospěli při zkoumání spektra vesmírných objektů. Na počátku onoho měřeného úseku v rozmezí šesti miliard let existovaly především hvězdy v nejrůznějších odstínech modré barvy, pak ale začaly přibývat generace hvězd s převažující barvou červenou až rudou a celková chladná barva vesmíru se začala měnit do teplejšího odstínu. Vědci tento proces přirovnali k barevné hře večerního nebe při západu slunce. 

Výzkum také ukázal, že za poslední miliardy let pozbyla barva kosmu velkou část modré složky. Ještě před deseti miliardami roků zářily stálice převážně modře, později však přibývalo hvězd s převládající červenou a rudou, které původně chladnou modř změnily do teplejšího odstínu. V současnosti v galaktickém spektru stálic dominuje bledě tyrkysová, smetanová a jemně růžová, jejichž průměr vytváří právě zmíněnou béžovou. Astronomové našli dokonce pro „vesmírný" odstín poetické pojmenování — „kosmické latté". 

Motivem výzkumu galaktického spektra samozřejmě bylo víc než určit průměrnou barvu. Výsledná barva je jistě zajímavá, ale skutečné spektrum je složeno z mnoha detailů, z nichž vědci mohou vyčíst řadu důležitých informací o historii utváření našeho vesmíru.

Erik Toman | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Seznamte se. Toto je největší letecký motor světa

Dům a zahrada

Správným řezem rybízu si zajistíte bohatou a kvalitní úrodu

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Zavřít reklamu