Život na Marsu? Nové objevy ukazují na něco neuvěřitelného

 Vesmír 
23. června 2018 12:35 / Karel Kovka
  14
📷
2 fotografie v galerii
Podle nejnovějších výzkumů se zdá být život na Marsu pravděpodobný Shutterstock
O tom, zda na Marsu existoval či stále ještě existuje život, se vědci mnoha oborů dohadují už léta. S postupujícím výzkumem této planety se zdá, že pravdu měli zastánci existence života.

Nejnovější objevy získané na povrchu Marsu vozítkem Curiosity značně zvyšují pravděpodobnost, že na Marsu byl, případně stále je život. Přiznávají to dokonce i ti vědci, kterým se dosud existence života na Marsu zdála spíše nepravděpodobná.

Nejnovější zjištění publikovaly vědecké týmy z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ve dvou nových studiích v magazínu Science. Podle první z nich se na Marsu našly ve skalním podloží na místě, kde se před 3,5 miliardami let nacházelo podle všeho mělké jezero, stopy organických molekul, základních stavebních kamenů života. To zvyšuje pravděpodobnost, že na Marsu v minulosti žily mikroorganismy, případně, že tam žijí dosud.

Ještě zajímavější je pak objev, o kterém informuje druhá studie. Podle ní vědci přišli na to, že úniky metanu do marťanské atmosféry, o kterých se už delší dobu vědělo, mají určitou pravidelnost spojenou s tamními ročními obdobími. Úniky metanu z marťanského povrchu do atmosféry vědci pozorovali v rámci období čtyř pozemských let. Zjistili, že nepoměrně vyšší hodnoty metanu jsou vždy během pozdního marťanského léta na severní polokouli a v zimě na jižní polokouli. O gigantické písečné bouři zuřící na Marsu jsme psali v tomto článku.

Kirsten Siebelová, geoložka z Rice University, na tato zjištění reagovala s tím, že jsou to zatím nejsilnější argumenty proti teoriím vědců, kteří byli vůči možnosti existence života na Marsu skeptičtí, přičemž přiznala, že ona se k nim dosud řadila také.

„Vidíme zde úniky plynu, které mohou souviset s životem pod povrchem planety, nebo mohou souviset s přítomností teplé vody nebo jiných prostředí, ve kterých může život, jak jej známe ze Země, existovat", říká Siebelová. Pozorování cyklických úniků metanu je podle ní jedním z nejpřesvědčivějších náznaků toho, že na Marsu je v současnosti život. 

Agentura Associated Press však připomíná, že ačkoli na Zemi velkou většinu metanu v atmosféře produkují živočichové a rostliny, stále pro tento jev existují i ​​jiná vysvětlení, včetně geologických procesů pod povrchem planety.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná