Záhadné planetární vlny, které řídí klima na Zemi, vědci objevili na dalším místě ve vesmíru

 Vesmír 
09. května 2018 09:38 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Obrovské planetární vlny objevili astronomové na Slunci Internet
Astronomové po desetiletí spekulovali, že stejně jako na Zemi mohou na Slunci existovat takzvané Rossbyho vlny. Výskyt těchto obrovských planetárních vln, které řídí podstatnou část klimatu na naší planetě, nyní na Slunci skutečně potvrdili. Jejich charakteristika je navíc velmi podobná těm pozemským.

Rossbyho, někdy také označované jako planetární vlny se přirozeně vyskytují v rotujících tekutinách. V případě Země se jedná o přírodní jev v atmosféře a oceánech, který je způsoben rotací planety kolem své osy. Díky tomu, že se vlny šíří nitrem planety, výrazně ovlivňují klima a počasí.

Vědci se proto léta domnívali, že stejné vlny může mít i Slunce, protože také rotuje a tyto vlny se tedy mohou tvořit v jeho plazmě a plynech. Vědci ale stále měli jen hypotézu, protože jejich pozorování už tak snadné nebylo. Vlny mají totiž velice malé amplitudy a vyskytují se pouze v období několika měsíců.

Pouze díky nové pokročilé technologii a perfektně vyškoleným specialistům, kteří velké množství dat dokázali správně analyzovat, se podařilo vlny na Slunci po letech skutečně objevit. Výzkumný tým pracoval s údaji z heliosezmického a magnetického snímače, který je na palubě observatoře Solar Dynamics NASA, která byla spuštěna v roce 2010.

Tento přístroj má dostatečné prostorové rozlišení, díky kterému může tým sledovat pohyb fotosférických granulí na viditelném povrchu Slunce. Navíc vědcům umožnil vlny sledovat do hloubky až 20 000 kilometrů pod povrchem Slunce.

Během výzkumu experti také zjistili, že vnitřní Rossbyho vlny jsou několik měsíců stabilní a také se podařilo poprvé v historii určit vztah mezi jejich frekvencí a vlnovou délkou. Objev poskytl vědcům vysvětlení, proč pohyby vln uvnitř Slunce byly slabší, než se očekávalo.

Vědci také spekulují, zda nejsou sluneční vlny ovlivňovány některými z blízko obíhajících planet. Stále však bude zapotřebí dalšího výzkumu, aby odborníci skutečně dokázali zjistit, jaký skutečný vliv mají planetární vlny na sluneční klima případně na okolní planety.

Vědci díky stále pokročilejším technologiím každým rokem odhalí nová vesmírná překvapení. Jedním z největších v minulém roce byla zpráva o existenci deváté planety naší soustavy (čtěte: Devátá planeta v naší sluneční soustavě existuje. NASA získala další důkazy).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město