Jak daleko je Mars od Země? Vzdálenost je proměnlivá
Otázku, jak daleko je rudá planeta vzdálena od Země, nelze zcela přesně zodpovědět, protože relativní vzdálenost obou planet závisí na několika faktorech. Tím nejdůležitějším je čas, ve kterém bychom vzdálenost obou světů chtěli měřit.
Vědci již dříve vypočítali, že průměrná vzdálenost od Země k Marsu je 225 milionů kilometrů. Tato vzdálenost se však neustále mění podobně jako je tomu u závodních automobilů na okruhové dráze. Každá planeta totiž obíhá svou mateřskou hvězdu různou rychlostí. Země je navíc ke Slunci blíže, proto má oběžnou dráhu kratší.
Teoretická nejbližší vzdálenost obou planet může vzniknout tehdy, bude–li planeta Mars v poloze perihélium (nejbližší poloha tělesa ke Slunci na jeho oběžné dráze) a planeta Země v bodě afélium, což je opak perihélia. V takovém momentu by vzdálenost obou planet byla pouhých 54,6 milionu kilometrů. K této události ale během historie sledování a průzkumu vesmíru ještě nikdy nedošlo. Nejbližší vzdálenost od Země k Marsu byla zaznamenána v roce 2003, kdy tvořila přímku o délce 56 milionů kilometrů.
Na druhém konci tohoto měřítka, tedy když se obě planety nachází v aféliu, je vzdálenost s délkou 401 milionů kilometrů značně rozdílná. Možný rozptyl vzdáleností obou světů se tedy může zvětšit až na 7,5násobek nejmenší vzdálenosti.
Během pomyslného závodu obou planet kolem Slunce předběhne Země Mars o jedno kolo každých 26 měsíců. Během této události je také nejvhodnější doba kdy by měla kosmická raketa odstartovat k rudé planetě.
Spíše než navádět kosmickou loď přímo k Marsu ji inženýři nasměrují na širokou oběžnou dráhu kolem Slunce a využijí takzvaný gravitační manévr, který se běžně ve vesmírných misích využívá pro zvýšení rychlosti a úspory paliva. O tomto vesmírném manévru jsme psali v našem článku. Oběžná dráha kosmické lodi se poté protne s oběžnou dráhou Marsu.
Zajímavostí může také být vzdálenost Marsu od Slunce. Mars má nejvíce eliptickou oběžnou dráhu ze všech planet a jeho průměrná vzdálenost od Slunce je 228 milionů kilometrů. V nejbližším bodě je vzdálenost 206 milionů kilometrů a v nejvzdálenějším bodě 249 milionů kilometrů. Než rudá planeta oběhne Slunce, uběhne 687 pozemských dnů, což se rovná jednomu roku na Marsu.
Vzdálenost Marsu od Země poprvé definoval Giovanni Cassini v roce 1672 za použití paralaxové metody. Poslal svého kolegu Jeana Richera do francouzské Guyany, zatímco Cassini zůstal v Paříži. Oba zároveň měřili pozici Marsu a pomocí triangulace určili vzdálenost planety s využitím známé vzdálenosti obou měst.