Světová zdravotnická organizace přinesla zajímavá data ohledně počtu kuřáků na planetě

Cigarety zaplavily doslova celou planetu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
23. prosince 2019 06:32 / Internet
  6   3
Vědci ze Světové zdravotnické organizace uveřejnili, že došlo poprvé v historii ke snížení počtu kuřáků. Organizace hovoří o tom, že se konečně podařilo zastavit tabákovou epidemii, která stála životy již milionů lidí. Celosvětová snaha o snížení počtu kuřáků tak konečně přináší své ovoce.

Světová zdravotnická organizace hlásí, že se poprvé v historii podařilo zastavit růst počtu kuřáků na planetě. Organizace ve své zprávě také uvedla, že tento milník znamená první výsledky v celosvětovém boji proti kouření a tabákovým společnostem.

„Po mnoho let jsme byli svědky trvalého růstu počtu mužů, kteří kouří či jinak konzumují tabákovou produkci. Nyní poprvé vidíme, že jejich počet se snižuje, protože vlády jsou vůči tabákovému průmyslu přísnější,“ uvedl ve zprávě generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Celosvětová spotřeba tabáku podle expertů meziročně klesá již od roku 2000, kdy užívala tabákové výrobky přibližně třetina všech lidí na planetě. V roce 2015 to byla již pouhá čtvrtina, přičemž osmdesát procent z této skupiny tvořili kuřáci.

V celých číslech to bylo podle dostupných statistik vloni přibližně o 100 milionů méně, než v roce 2000. Počet kuřáků se naproti tomu každoročně zvyšoval o 40 milionů. Nyní vědci poprvé zaznamenali meziroční pokles a odhadují, že do roku 2025 by se počet kuřáků mohl snížit o dalších 37 milionů lidí.

Studie přinesla také další zajímavá data, jako například to, že v roce 2018 kouřilo přibližně 43 milionů dětí ve věku od 13 do 15 let. Do téhož roku kouřilo také 244 milionů žen, přičemž nejvyšší spotřebu tabáku mají ženy v jihovýchodní Asii. Dále čtěte: Vědci už znají gen, který může za mužskou neplodnost.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Satelitní snímky naznačují, že Severní Korea trénuje kamikadze delfíny

Dům a zahrada

Rozmarýn nemusí zimu venku přežít. Přeneste ho domů nebo ho pořádně zazimujte

Cestování

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější schodiště na světě

Zavřít reklamu