Austrálie přináší průlomové testy na koronavirus. Mohou zabránit masovému přenosu nemoci
Australští vědci z univerzity Monash vyvinuli nejrychlejší dostupný test na přítomnost koronaviru na světě. Tento tým expertů již od samého počátku koronavirové pandemie usilovně pracoval na výzkumu nového typu koronaviru a výrazně svými znalostmi přispěl k lepšímu zvládnutí pandemie.
Nový krevní test dokáže přítomnost viru u testované osoby rozpoznat již během dvaceti minut. Díky tomuto testu by mohl být překonán jeden z největších problémů, které s sebou pandemie přináší - nedostatečnou testovací kapacitu silně zasažených zemí. Běžně se totiž na výsledky testování čeká i několik dní, mezitím však často dochází k přenosu na další osoby.
Základem jsou krevní sraženiny
Test je založen na bázi takzvané aglutinace, což je lékařská metoda, s jejíž pomocí se zjišťují protilátky v krvi pacientů proti některým infekčním agens. Metoda spočívá v přidávání antigenu k testovanému séru a vědci pak dokáží identifikovat sraženiny, které jsou viditelné pouhým okem.
Tato metoda je navíc velice nenáročná, levná a rychlá, což dává lékařům zcela nové možnosti v rámci účinného testování. Pozitivní test na covid-19 způsobí výrazné nahuštění červených krvinek. Tato změna je natolik výrazná, že není potřeba zdlouhavého laboratorního rozboru a lékař je schopen ihned určit, zda je pacient nakažený.
Může zabránit zdravotnickému kolapsu
Test je sice založen na podobné bázi jako běžně využívané PCR testy, ale je mnohonásobně rychlejší a tedy i účinnější. Lékaři tak budou schopni za pomoci nové metody testovat až 200 lidí za hodinu. Specializovaná zařízené by mohla za den otestovat téměř 17 tisíc vzorků. Takové testy by mohly v kritických situacích výrazně usnadnit práci nejen lékařům, ale také zachránit celý zdravotní systém od hrozícího kolapsu. Dále čtěte: (Nová technologie zabije koronavirus v kabině auta horkem).