Vědci zaznamenali něco podivného v okolí sopky na Islandu. Pokud bouchne, bude to pro Evropu katastrofa

 Věda a Výzkum 
15. listopadu 2019 11:11 / Lukáš Bauer
  31
📷
4 fotografie v galerii
Jezero uvnitř sopky bylo před několika lety v zimě rozmrzlé Internet
Vědci zaznamenali v blízkém okolí islandské sopky Askja stovky malých zemětřesení, což naznačuje, že se schyluje k erupci. Během jednoho týdne naměřili více než 850 otřesů o síle až 3,4 stupně Richterovy stupnice. Pokud sopka vybuchne, bude to znamenat katastrofu pro leteckou dopravu v celé Evropě.

Během tohoto týdne bylo v okolí sopky Askja na Islandu zaznamenáno více než 850 otřesů různé síly. Od zjištění prvních zemětřesení vědci oblast bedlivě monitorují a obávají se, že se schyluje k mohutné erupci. Pokud se jejich předpověď naplní, výbuch sopky zcela ochromí leteckou dopravu nad Evropou.

Sopka Askja je jednou z několika aktivních sopek na Islandu a naposledy vybuchla v roce 1875, kdy obrovské množství sopečného popela zahubilo dobytek a zdevastovalo úrodu. Díky tomu byla zahájena také rozsáhlá migrace obyvatelstva z oblasti.

Vědci zatím nemohou případnou erupci sopky potvrdit ani vyloučit, jedno je ale jisté. Pokud sopka skutečně vybouchne, obrovský mrak popela zcela ochromí leteckou dopravu nad Evropou. Popel v atmosféře totiž nejenže snižuje viditelnost, ale může vážně poškodit proudové motory letadel. 

Vědci pozorovali otřesy v oblasti sopky již v roce 2010, a o dva roky později si všimli, že tamní jezero bylo v zimě bez ledu, protože jeho voda byla zahřátá na vysokou teplotu. Od té doby se vědci na oblast zaměřili a diskutují o tom, zda se sopka neprobouzí k další mohutné erupci. Psali jsme také: Nejničivější erupce v dějinách Evropy. Supervulkán je v kritickém stádiu.

Nové otřesy vědci poprvé zachytili 6. listopadu, přičemž do začátku tohoto týdne jich naměřili nejméně 850. Nejsilnější zemětřesení, které vědci naměřili, dosáhlo 3,4 stupně Richterovy stupnice. Přestože jsou tato zemětřesení tektonického původu, vědci nevylučují, že mohou rozpohybovat lávu a dostat ji k povrchu. Dále čtěte: Měsíci pomalu docházejí síly. Co to znamená pro Zemi?

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nový Top Gun s Cruisem je strhující. Skvělá akce, láska i trocha dospělosti

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu