Obrovské srdce velryby bije jen několikrát za minutu. Vědci poprvé slyšeli jeho tlukot

 Věda a Výzkum 
27. listopadu 2019 11:27 / Lukáš Bauer
  0
📷
5 fotografií v galerii
Velryby mají srdce o váze několika set kilogramů Depositphotos
Vědcům se poprvé v historii podařilo zmapovat, jak funguje srdce největších tvorů na světě, kteří mohou dosahovat váhy až 170 tun. Srdce plejtváka obrovského je velké jako běžný osobní automobil a může vážit stovky kilogramů. K překvapení biologů má však extrémní tepovou frekvenci.

Mořští biologové dokázali vůbec poprvé v historii zaznamenat tlukot srdce největšího tvora na planetě - plejtváka obrovského. Jeho srdce je obrovské a může vážit až několik set kilogramů, přesto byli vědci překvapeni jeho velice nízkou tepovou frekvencí.

Tyto velryby, které dosahují hmotnosti až 170 tun, pohání srdce o velikosti osobního automobilu a vědci se domnívají, že je to největší srdce, které může v podmínkách naší planety fungovat. Jeho tepová frekvence je velice nízká a běžně udeří pouze několikrát za minutu.

Kytovci jsou dnes největšími tvory na planetě a svých obřích rozměrů dokázali v rámci evoluce dosáhnout pouze díky tomu, že žijí v moři. Na souši by se takto těžký tvor nemohl pohybovat. Jejich obří rozměry jim také umožnilo speciální srdce jehož činnost byla pro vědce desítky let záhadou.

Vědci proto postavili speciální přístroj, takzvaný elektrokardiograf, který se jim podařilo upevnit na velrybí tělo. Vědci přitom do poslední chvíle nevěděli, zda přístroj bude fungovat, jak se ale později ukázalo, fungoval na výbornou. Poprvé v historii mořské biologie se jim totiž podařilo zaznamenat zvuky velrybího srdce.

Následnou analýzou experti zjistili, že velrybí srdce pracuje převážně v režimu do osmi úderů za minutu. Vyšší tepovou frekvenci kolem 30 úderů zaznemanli pouze ve chvíli, kdy se plejtvák nořil k hladině, aby si naplnil plíce vzduchem. Oproti tomu lidské srdce má tepovou frekvenci 60 - 100 úderů za minutu.

Biologové byli tímto zjištěním velice překvapeni, protože očekávali, že tepová frekvence plejtváka bude nejméně dvakrát vyšší. Tuto nízkou frekvenci tak obrovské srdce dokáže zvládnout díky elastické tkáni, která je extrémně namáhána a pokud by bylo srdce tvořeno běžnou tkání, nevydrželo by pod svou vlastní vahou. Dále čtěte: (Smutný nález na pobřeží Sardinie. Velryba měla v žaludku více než 20 kilo plastu).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008