V populaci delfínů žije ještě více praváků, než je tomu u lidí. Odhalil to nový výzkum

 Věda a Výzkum 
04. prosince 2019 13:08 / Lukáš Bauer
  0
📷
4 fotografie v galerii
Chytří delfíni byli podrobeni zajímavému výzkumu Internet
Vědci provedli na delfínech zajímavý výzkum, který odhalil, že v jejich populaci žije ještě více praváků, než je tomu u lidí. Dominance pravé strany těla se přitom u lidí vyskytuje v celých 90i procentech případů. U delfínů může podíl praváků činit až 99 procent.

Vědcům se v rámci zkoumání delfínů podařilo zjistit, že dominance pravé strany těla se vyskytuje až u 99 procent jejich populace. Pro srovnání lidé jsou praváky pouze v 90 procentech případů.

Upřednostňování jedné strany těla, tedy výskyt takzvaného lateralizovaného chování, je možné pozorovat nejen u lidí, ale napříč celou říší savců. Na rozdíl od pravostranných delfínů tak třeba gorily zase více využívají levou stranu těla.

Pro svůj výzkum využili vědci pozorování delfínů skákavých v oblasti Bahamských ostrovů. Na počátku tohoto výzkumu byla situace, kdy si před několika lety kapitán jedné z výzkumných lodí všiml, že delfíni se otáčejí vždy pouze na jednu stranu. 

Vědci poté delfíny několik let pozorovali a zaznamenávali počty praváků a leváků. Vědci během let 2012 až 2018 pořídili velké množství záběrů, které sestříhali do videa. Na snímcích jsou zachyceni například delfíni, kteří u mořského dna hledají potravu.

Vědci poté několik let pozorovali pohyby delfínů. Výsledkem práce byl více než desetihodinový snímek sestavený ze záběrů, které vznikly mezi roky 2012 až 2018. Video ukazuje, jak delfíni plavou poblíž mořského dna a v písku hledají potravu prostřednictvím echolokace.

Vědci uvedli, že preferenci pravé strany zaznamenali u více než 99 procent z celkem 709 natočených delfíních pohybů. Vědci se domnívají, že většina delfínů jsou praváci právě v souvislosti s umístěním orgánu, který zajišťuje delfínům schopnost echolokace. Dále čtěte: (Tajemství delfínů, o kterém jste neměli určitě tušení).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu