Vědci vědí, jak obnovit zničené pralesy. Záleží však na ochotě zemí

 Věda a Výzkum 
06. července 2019 15:49 / Lukáš Bauer
  4
📷
5 fotografií v galerii
Odlesňování amazonského pralesa  Internet
Vědcům se podařilo označit více než sto milionů hektarů odlesněné půdy, na kterých by se v budoucnu mohlo podařit obnovit deštné pralesy. Toto množství představuje přibližně jedenáct procent všech deštných pralesů. Díky tomu by se mohly výrazně snížit dopady klimatických změn na naší planetě.

Vědcům se podařilo vyčlenit více než sto milionů hektarů půdy deštných pralesů, která byla v minulosti odlesněna, a na níž by bylo možné deštný prales obnovit. Takové množství půdy představuje jedenáct procent všech pralesních ploch, přičemž největší plochy se nacházejí v Brazílii a Indonésii.

V rámci vědecké studie nazvané Global Restoration Opportunities se vědcům se podařilo určit, že nejsnáze by se pralesní plochy podařilo vrátit v Africe, a to v zemích jako je Rwanda nebo Uganda.

„Obnovit tropické pralesy je zásadní pro zdraví naší planety nejen nyní, ale i pro budoucí generace. Poprvé je tu studie, která může pomoci vládám, investorům a dalším zkusit obnovit globálně deštné pralesy. A to pomocí toho, že určuje přesně místa, kde je obnova lesa nejreálnější, nejsnadnější a nejvýhodnější,“ vyjádřil se ke studii její autor Pedro Brancalion.

Vědecký tým vycházel z množství satelitních snímků pralesů spolu s daty jednotlivých míst. Mezi kritéria patřila například biodiverzita, ale také vývoj klimatických změn a množství vody.

Z označných oblastí vybrali vědci pouze ty, které měly součet všech měřených hodnot v nejlepších deseti procentech. Právě u těch by se mělo s obnovou pralesů začít, ale vědci zároveň upozorňují, že bude záležet na ochotě jednotlivých zemí.

Autoři také zjistili, že ve většině případů se místa, kde by se lesy mohly obnovit, překrývají se zemědělsky využívanou půdou. Nejsnadnější tedy bude začínat v místech, kde je nejméně hodnotná půda. Vědci také doporučují, aby se vždy jednalo ve spolupráci s místními komunitami, nikdy proti jejich vůli. Takové projekty by totiž neměly šanci na dlouhodobější fungování. Dále čtěte: Vědci zjistili, že i velký bílý žralok má svého nepřítele. Kterého tvora se tento predátor bojí.

Témata: půda, prales, obnova, země, ochota
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky