Nový výzkum ukázal, že polární liška dokáže v těžkých podmínkách urazit až neuvěřitelnou vzdálenost

Liška vybavená obojkem urazila obrovskou vzdálenost
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
04. července 2019 21:53 / Internet
  3   0
Norský výzkumný tým nasadil lišce sledovací obojek a monitoroval její trasu. Tento drobný predátor urazil k jejich překvapení za čtyři měsíce vzdálenost 4400 kilometrů napříč nehostinnou zmrzlou krajinou.

Liška polární je známá svou vytrvalostí, což potvrdil pokus norských vědců. Liška s GPS obojkem totiž urazila vzdálenost přes 4400 kilometrů, což vědce velice překvapilo. Celá oblast, kterou liška překonala byla v té době propojena ledem.

Nekonečná pouť polární lišky začala v březnu minulého roku na norských Špicberkách. Zvíře opustilo souostroví 26. března a po 76 dnech doputovalo poblíž kanadského Ellesmerovau ostrova.

Do konce měsíce se po něm potulovalo, až se nakonec usadilo v jeho středu.Liška měla sledovací obojek, který každý den vysílal údaje o její poloze. Podle družicových dat byl nejsevernější bod její cesty na téměř 85. stupni severní šířky. Liška prošla denně v průměru 46,3 kilometru.

Maximální vzdálenost, kterou dokázalo zvíře urazit bylo 155 kilometrů za den. Tuto dlouhou trasu zaznamenali vědci na severu Grónska a jedná se o největší vzdálenost, kterou tento druh lišky urazil.

Lišky polární jsou extrémně vytrvalí tvorové, kteří jsou známi tím, že dokáží překonávat obrovské vzdálenost s cílem najít si nový domov s dostatkem potravy. V roce 2010 zaznamenali vědci podobný případ, kdy samice lišky polární překonala ještě větší vzdálenost ale za podstatně delší časové období. Dále čtěte: (Biologové vůbec poprvé zachytili na fotografii extrémně vzácnou bílou pandu)

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

SpaceX vyvinula první opakovaně použitelné odpalovací zařízení na světě

Dům a zahrada

Dodejte před začátkem jara květináčům a truhlíkům nový vzhled

Cestování

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi berou útokem malebný ostrůvek

Zavřít reklamu